Potreba hĺbiť studňu môže mať rôzne príčiny. Či už sa studňa zriaďuje zároveň so stavbou domu, hĺbi dodatočne, po rokoch obnovuje, alebo stavia kvôli tepelnému čerpadlu.

V dnešnej dobe však berieme ohľad aj na alarmujúcu situáciu, ktorá sa nás bezprostredne týka. Vody ubúda. A v najbližších rokoch to nebude lepšie. Mať prístup k zdroju preto bude čím ďalej tým dôležitejšia. Ak však niekto myslí systémom „na mojom pozemku si budem robiť čo chcem ja“ mýli sa. Získať pitnú vodu  na „svojom“ nemožno len tak. Voda patrí všetkým, preto hĺbenie studne podlieha prísnym pravidlám.

 

Chcete vyhĺbiť studňu na vlastnom pozemku? Rátajte s prísnymi pravidlami

 

 

Slovák je tvor sporivý a ak sa vyskytne príležitosť ušetriť, tak ušetrí. Ceny vody sú pomerne vysoké. Keď niekto spotrebuje väčšie množstvo napríklad na zalievanie alebo úžitkovú vodu berie zo studne treba na splachovanie, upratovanie či kúpanie v bazéne, určite ušetrí. Aj keď v dlhodobejšom pohľade, nakoľko ceny kopania hĺbenia studní a ich celkovej inštalácie nie sú zanedbateľné. Zriaďovať studňu sa môže vyplatiť, aj keď máte vodovodnú prípojku. Získate nezávislosť pre prípad prerušenia dodávok.

 

Pred samotnou stavbou treba brať ohľad na množstvo okolností. Než začnete hľadať miesto na studňu, zistite, kadiaľ vedú inžinierske siete. Musí to vedieť hydrogeológ a studniar, aby ste nenarušili potrubia či káble dodávajúce elektrickú energiu a v súčasnosti tiež telekomunikačné a dátové káblové rozvody (optický kábel pre internet a podobne). Vhodný typ studne odporučí hydrogeológ. Než k nemu zájdete, urobte si predbežnú predstavu, či chcete studňu kopať, či vŕtať. Vrt dostane spravidla kvalitnejšiu podzemnú vodu z väčších hĺbok a nie je tak náchylný na zmeny výšky jej hladiny. Kopaná studňa je závislejšia na zrážkach, ale je v nej viac vody. Umožňuje väčší jednorazový odber aj keď málo priepustné horninové prostredie nie je príliš výdatné.

 

Vodu môže nájsť aj prútikár. Ale väčšie spoľahnutie je na hydrogeológa. Vyberie miesto pre studňu  aby v nej bolo dosť kvalitnej vody. Postráži, aby bola v dostatočnej vzdialenosti od okolitých studní aj možných zdrojov znečistenia. Využije meranie aj výsledky prieskumov z okolia vašej stavby. Na pomoc si môže vziať aj virgule. Mal by tiež na mieste overiť, či archívne údaje zodpovedajú skutočnosti. Ideálne je osloviť firmu, ktorá zaistí aj nadväzujúce služby.

 

Hydrogeológ odporučí vhodný typ studne, hĺbku, spôsob hĺbenia a odhadne náklady. Vypracuje hydrogeologický posudok, ktorý sa prikladá k žiadosti o povolenie na odber vody. A keď je to potrebné, vypracuje projekt prieskumného vrtu. Záujemcovia o studne, ktorí využijú priamo vrtné alebo studniarske firmy si však často podľa hesla „Čo Slovák, to sporiteľ“ vyberajú si tú najlacnejšiu ponuku, popritom sa však obmedzujú na technológii, ktorú má firma k dispozícii a nemusí byť na ich pozemku vhodná. Navyše je tu riziko, že studniar vrt skazí. Potom ho ani dodatočne nemusí ísť legalizovať. Keď vŕtači nepoužijú dostatočnú izoláciu, menej kvalitná voda z miest kúsok pod povrchom môže pretiecť do spodnejších vrstiev a znečistiť vodu aj v okolitých studniach. Preto je vhodné nehľadať to najlacnejšie riešenie, ale dať na rady odborníkov. Vedia totiž čo hovoria a aj keď sa to na prvý pohľad tak zdá, nejde im o to, aby zarobili horibilné sumy na "chudobnej Slovači".

 

Hydrogeológ by mal stavebníka procesom výstavby studne sprevádzať celý čas prostredníctvom hydrogeologického dozoru. Pomôže aj s vybavovaním na úradoch. Na stavebnom úrade (Obecnom úrade) musíte požiadať o územné rozhodnutie. A doložiť stanoviská správcov sietí, povodia, chránenej krajinnej oblasti, súhlas susedov a ak je to potrebné aj ďalšie požadované prílohy (Viac informácií si prečítajte v tipe k tomuto článku).

 

Pri povoľovaní nie je rozdiel u studní rôznych priemerov či medzi kopanou a vŕtanou studňou. U vŕtaných sa len viac sleduje, aby sa znížením hladiny podzemnej vody neohrozili staršie plytké kopané studne v okolí. U kopaných spravidla stavebné úrady nerešpektujú možnosť hĺbenia ako prieskumné dielo a požadujú hneď v počiatku uskutočniť konanie o umiestnení stavby. Väčšinou nie je rozdiel ani medzi studňou na úžitkovú vodu a tou na pitie. Podzemné vody ale vodný zákon prednostne vyhradzuje pre pitnú vodu. Pokiaľ je teda v jednej lokalite stret medzi odberom pitnej a úžitkovej vody, príslušný úrad by mal dať prednosť odberu pitnej vody.

 

 

 

Čítajte viac:

 

Čo by ste mali vedieť o studniach

 

Stavba studne – začíname s prácami

 

Ďalšie články na tému Záhrady a drobné stavby

 

 

1.4.2016© WEBY GROUP

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: akvaprofi-nn.ru Autor: Ivan Nôta