Ak ste majiteľom malej záhrady, zmierte sa s tým, že veľkú záhradu z nej jednoducho nevyčarujete. Zostáva vám jediná šanca a to zväčšiť ju opticky premysleným rozmiestnením a usporiadaním jej jednotlivých častí a doplnkov.

 

Malá záhrada  

 

Ponúkame vám niekoľko tipov pre optické zväčšenie malej záhrady

1. Do malej záhrady sa nehodí veľká trávnatá plocha. Trávnik treba použiť len ako dekoráciu alebo súčasť vzoru. Hodí sa najmä v tvare štvorca alebo kruhu. Využívame ho len na zvýraznenie alebo oddelenie ďalších dekoračných prvkov.

 

2. V žiadnom prípade nepoužívajte na spevnenie chodníkov veľké dlaždice. Do malej záhrady patria malé rozmery, napr. kamenné kocky. Ak chcete použiť tehly, neklaďte ich naležato, ale opačne - nastojato.

 

3. Záhradku rozšíri aj umiestnenie zaujímavých zákutí - môžete ich rozmiestniť aj striedavo na jednom alebo druhom okraji záhradky.

 

4. Dôležité je plošné členenie záhradky. Úzky pozemok sa dá opticky rozšíriť rozdelením na tri časti, ktorých šírka nemusí byť rovnaká.

 

Malá záhrada

 

5. Optickému rozšíreniu napomôže aj striedanie kvality povrchu rozdelených plôch, na škodu nie je ani ich rozdielna výška či vodný prvok.

 

6. Plochu záhradky dokážete opticky rozšíriť aj tak, že po jej dlhšej diagonále pozemku vytvoríte pravidelné štvorce napr. s rôznymi druhmi kvetín.

 

Do malej záhrady je vhodná aj asymetria. Pracujte však len s obmedzeným počtom tvarov a striedmou farebnosťou, inak váš zámer „vypáli“ úplne opačne.

 

Malý tip, ako si vyrobíte pekný záhon, napriklad aj s fontánkou, v rohu vidieckej záhrady:

 

 

Malá záhrada

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ak zatrávňovacie tvárnice nie sú to pravé

 

Zabránenie roseniu okien v zimnej záhrade

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

 

2.5.2008© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: kleingartenverein-leinefelde.de, natursteinbund.de, kadences-deco.fr