Okná s ventiláciou sú chytré Za účelom prívodu čerstvého vzduchu do miestnosti odporúčame kombinovať plastové okná s automaticky riadenou ventiláciou (automatická regulácia), ktorej  primárnym cieľom je zachovanie ventilácie aj pri tesne zamknutých oknách bez vzniku teplotných strát.

 

Princíp automatickej ventilácie si môžeme zjednodušenie predstaviť, ako systém na základe bimetalového pásiku, ktorý je ovládaný zmenami tepla, alebo ako systém fungujúci na zmene tlaku.

 

Ako to funguje? Spodným a zvislým dielom okna vstupuje vonkajší vzduch medzi rám a krídlo do vonkajšej komory (často označovanej ako dekompresná) pred stredovým tesnením a prúdi hore k regulačnej klapke.

 

Samoregulačná klapka sa automaticky uzatvára podľa veľkosti vonkajšieho tlaku (sily vetra) a púšťa optimálne množstvo vzduchu ďalej do predkomory k filtračnej poduške. Po zbavení sa prachu (prefiltrovaní) prúdi vzduch cez systém podobný labyrintu do okenného krídla. Odtiaľ sa dostáva predsadenými otvormi umiestnenými v hornej časti okenného krídla do miestnosti. Rozdielnym tlakom a nasávaním na opačnej strane a vďaka vplyvom teplotného poľa dochádza k výmene vzduchu aj odvodu vlhkosti.

 

Výhody pri použití ventilácie

 

- Moderná, prirodzená a zdravá ventilácia

- Výnimočne veľká energetická úspornosť

- Tepelný komfort v miestnosti - chýba pocit prievanu (ako pri sklopných oknách)

- Možnosť regulácie prúdenia vzduchu v závislosti od poveternostných vplyvov alebo požiadavky         užívateľov

- Obmedzenie rizika vzniku plesní v miestnosti.

- Bezpečnosť

- Pokojný spánok sa zamknutými oknami ale so zaručenou ventiláciou

- Vysoká odolnosť voči prieniku vody

- Komfortné ovládanie

- Široký rozsah použitia

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Eurookno a jeho profily

 

Ako prebieha správna výmena okien

 

Ďalšie články na tému Okná

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk