1.jpgJedným z technických parametrov profilov plastových okien je počet ich komôr. Výraz 3, 4, 5 či 6 komorový profil sme už počuli snáď skutočne všetci a vieme tiež, čo označuje. Menej z náš však už skutočne vie, načo komory v profiloch slúžia a aká je ich funkcia. Každá komora v profile má totiž svoju vlastnú dôležitú úlohu. Ich spoločnou úlohou je zamedzenie úniku tepla z interiéru.

 

Prechod chladu ovplyvňuje tak počet ako aj veľkosť komôr. Izolácia plastového rámu je tým lepšia, čím viac komôr sa v ráme nachádza a čím sú hrubšie. Na počudovanie je totiž jediným izolantov v profiloch vzduch, ktorý sa nachádza v komorách. 

 

Pravidlom však je, že šírka komory nesmie byť menšia ako 5 mm, inak by takýto profil nemal pre zlepšenie izolácie žiaden význam. Preto je dôležité, aby bol profil dostatočne široký. Pred niekoľkými rokmi, keď móda plastových okien prišla aj na Slovensko, bolo na trhu dostať maximálne 3 komorové systémy, ktorých šírka dosahovala maximálne 58-60 mm. V dnešnej dobe je úzky profil ideálny pre 4-komorový systém. V dnešnej dobe sa štandardom stal  úzky 5 komorový systém pri bielych a 4-komorvý systém pri farebných profiloch.

 

Samozrejme, na trhu je množstvo 6, 7 ba i 8-komorových profilov plastových okien. Ich hrúbka je však väčšia, tak aby hrúbka komôr spĺňala podmienky technických parametrov. Cena plastových okien je teda pri vyššom počte komôr vyššia, pretože musí odraziť zvýšené náklady na výrobu širších profilov.  Širšie profily však majú aj výhody, sú pevnejšie, lepšie izolujú a výborne odhlučňujú zvuky z ulice.

 

Stredná komora býva štandardne najširšia a nachádza oceľová výstuž, ktorá môže mať rôzne hrúbky. Táto výstuž posilňuje profil, aby sa predišlo jeho tzv. skrúteniu. Výstuž býva obyčaje hrubá od 1,5 do 2,25 mm a kvalita jej materiálu i tvar i hrúbka hrá rozhodujúcu úlohu pre kvalitu a životnosť plastových okien a je rovnako významná pri ich montáži.

 

Úlohou poslednej vonkajšej komory je okrem izolácie i odvod vody, ktorá môže do okna vniknúť pri prudkom daždi alebo sa tam môže nahromadiť vplyvom vysokej vlhkosti okolitého vzduchu. V stene tejto komory sa nachádza kanálik, ktorý v takomto prípade, nahromadenú vodu z rámu bezpečne odvedie. 

 

Systémov profilov plastových okien je svete niekoľko desiatok, pretože takmer každý výrobca plastových okien si vyvinul vlastný systém, ktorý sa snaží neustále ďalej zdokonaľovať. Profily sa teda od seba vzájomne líšia tvarom, hrúbkou stien, ktoré sa nachádzajú medzi jednotlivými komorami, svojou stavebnou hĺbkou a tak isto aj počtom, typom a umiestnením tesnení.

 

 

Profily plastových okien sa môžu deliť do dvoch  skupín

 

Podľa stavebnej hĺbky sa delia na úzke okenné profily s hrúbkou 58-63 mm a na široké, ktoré môžu dosahovať hĺbku až 70 a viac mm.

Podľa počtu tesnení sa delia na systémy s dvoma tesneniami  a to proti vlhkosti a prúdeniu vzduchu alebo so stredovým tesnením. Systémy so stredovým tesnením poskytujú zvyčajne ešte kvalitnejšiu izoláciu, ich konštrukcia a tým pádom i výroba je však omnoho zložitejšia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako rozpoznať kvalitné plastové okno?

 

Ako predísť roseniu plastových okien

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Okná

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.schulze-bauelemente.de