formy zámkovej dlažby Zámkové dlažby sú jednou z najvhodnejších možností, ako vybudovať vonkajšie spevnené plochy okolo svojho obydlia, ktorú sú nielen kvalitné, ale ich realizácia je aj cenovo dostupná. Ak navyše bazírujete aj bezpečnosti a na oku lahodiacom dizajne, ste na dobrej ceste.

 

Zámkové a zámocké nie je jedno a to isté!

 

Výraz zámkové dlažby, nemá v skutočnosti nič spoločné s dlažbami historických nádvorí hradov či zámkov, ktorým hovoríme zámocké nádvoria.

 

 

Názov zámková dlažba vznikol na základe schopnosti jednotlivých dlažobných kociek tejto dlažby, presne k sebe zapadať a vzájomne sa, takpovediac, uzamykať . Z tejto dôležitej vlastnosti segmentov zámkovej dlažby vyplýva aj najcharakteristickejšia vlastnosť, ktorou je pevnosť. Kocky zámkovej dlažby sa ukladajú tesne jedna vedľa druhej, do vopred upraveného, zhutneného drenážneho lôžka a tým zaisťujú obloženým plochám veľmi veľkú stabilitu. Dokonca nie je jednoduché jej jednotlivé kocky mechanicky poškodiť či rozobrať, preto je často využívaná aj na pokládky ulíc, častí parkov a iných verejných priestranstiev.

 

Medzi ďalšie kladné vlastnosti zámkovej dlažby patrí aj protišmykovosť a schopnosť odolávať mrazu. Svoje dôležité miesto si však zámková dlažba vydobyla aj pri riešení okolia rodinných domov. Nielenže sa pri jej realizácii finančne nezruinujete, ale vzhľadom na ponuku veľkostí, tvarov a farieb dokážete pri vašom obydlí vyčariť miestečko s originálnou, esteticky pôsobiacou plochou zdobenou výraznými či menej odvážnymi geometrickými tvarmi.

 

Výrobcovia dokonca už popustili uzdu fantázii a okrem klasických štvorcových a obdĺžnikových tvarov, zahájili aj výrobu dlažby v tvare medvedíkov, líšok a iných zvierat či napríklad i opadaného lístia. Vkusná zámková dlažba sa hodí rovnako dobre k rustikálnemu ako aj k rodinnému domu.

 

 

Druhy zámkových dlažieb

 

Zámkové dlažby sú špeciálnym druhom betónovej dlažby. Vyrábajú sa podľa receptúr z betónových zmesí a delia sa podľa technológie ich výroby.

 

Zámkové dlažby

 

Vymývané zámkové dlažby sa skladajú z dvoch vrstiev a to nášľapovej, ktorá sa nazýva aj podhľadová a z vrstvy nosnej. Vrstvy sa lisujú zo zavlhnutej betónovej zmesi a povrch nášľapu sa ešte následne upravuje vymývaním prúdom vody. Voda z povrchu betónu odstraňuje prebytočný piesok. Povrch vymývanej zámkovej dlažby je veľmi pevný a odolný proti obrusu. V zime bez problémov odoláva mrazom, ale taktiež aj pôsobeniu posypových solí.

 

Vybrolisované zámkové dlažby sa taktiež vyrábajú z dvoch vrstiev, ich povrch však nie je ďalej špeciálne upravovaný. Ich výhodou je však ponuka s pestrou paletou farieb, niektorí výrobcovia už dokonca dokážu prispôsobovať farebné odtiene potrebám svojich zákazníkov.

 

Zámkové dlažby

 

Ďalší druh betónových dlažieb - vybroliate dlažby - sa vyrábajú z liateho betónu, ktorý sa plní do foriem vibrujúcich na vibračnej ploche. Vibrovaním sa v technologickom procese vytesnia vzduchové bubliny a betónová zmes zhutnie. V posledných rokoch vibruje táto zmes navyše pod tlakom, aby sa čím viac zvýšila kvalita hotového produktu. Napriek tomu, pri tomto technologickom postupe nie je možné dosiahnuť rovnosť a hladkosť jednotlivých plôch kociek tak, ako je to v prípade vibrolisovanej dlažby. Jednotlivé segmenty môžu obsahovať vyšší podiel vody, ktorá v zimnom období zamrzne a kocku poškodí či dokonca roztrhne.

 

Posledným druhom zámkových dlažieb sú dlažby otĺkané, ktoré pripomínajú starú dlažbu. Aby nadobudli tento svoj charakteristický vzhľad, po vytvrdnutí vo formách sa dlažobné segmenty ďalej spracúvajú a to v špeciálnych bubnoch na otĺkanie hrán.

 

 

 

Ďalšie články na tému Záhrady, záhradné domčeky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: harzer-beton.com, lithonplus-steinmanufaktur.de, bau.schierer.de