- Kamenná vlna sa vyrába tavením čadiča. Vzniknuté vlákno je trvanlivé, odolné proti vode a ohňu. Vyrobený polotovar putuje do usadzovacej komory a ďalej do pece, kde sa hmota vplyvom tepla vytvrdí. Vlastnosti kamennej vlny určuje izolačnú schopnosť vzduchových komôrok uzavretých medzi vláknami kamennej vlny, ktoré významne znižujú tepelné straty. Kamenná vlna pri správnom použití tesne priľne k zatepľovanej konštrukcii a obmedzí tak vznik tepelných mostov. Je nehorľavá, odoláva vysokým teplotám a vyznačuje sa aj dobrými akustickými izolačnými schopnosťami, teda schopnosťou obmedzovať prenikanie hluku.

 

Ďalšie izolačné materiály

 

 

 

- Sklená vlna sa vyrába podobne ako kamenná vlna a vyznačuje sa porovnateľnými vlastnosťami.

 

- Penové sklo patrí medzi nenasiakavé izolačné materiály, vhodné na izolácie striech, podláh a ďalších častí konštrukcie vystavených pôsobeniu trvalej vlhkosti. Vyrába sa z hlinitosilikátového skla rozomletého na prášok a zmiešaného s uhlíkovým prachom. Vzniknutý materiál obsahuje štruktúru drobných uzavretých bubliniek, vďaka ktorej je hmota úplne nehorľavá a parotesná.

 

- Extrudovaný polystyrén XPS sa dodáva vo forme dosiek s polodrážkou alebo hranou. Okrem tepelných má i účinné hydroizolačné vlastnosti, možno ho teda použiť aj vo vlhkých priestoroch, napríklad pri izoláciách pivničných stropov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kryštalická izolácia

 

Prírodné izolácie proti vlhkosti

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ingstok.ru

Autor: Ivan Nôta