Veľmi dôležitá je najmä u ľahkých striech s dreveným krovom správna inštalácia parozábran alebo parobŕzd. V domácnosti vzniká veľké množstvo vodnej pary vydychovaním osôb, varením, praním, kvetinami atď.

 

Strešné parozábrany a parobrzdy

 

Táto vodná para sa nesmie dostať do konštrukcie strechy, kde by kondenzovala a bola zdrojom problémov. Preto sa na vnútornú "teplú" stranu strechy inštaluje celoplošná parozábrana alebo parobrzda.

 

Tieto musia byť dokonale zlepené v spojoch (lepené proti tuhému podkladu) a tesne napojené na ostatné konštrukcie v dome (na omietku muriva pod strechou, na pomúrnicu a pod.).Ak je parozábrana ku krokvám upevňovaná napr. sponkovaním, treba miesta, kde sú sponky, tiež prelepiť. K prelepovaniu a napojovaniu parozábran sa používajú špeciálne lepiace pásky (zvyčajne na báze kaučuku) a tmely dodávané výrobcom parozábrany alebo špecializovaným dodávateľom. Parozábrana funguje zároveň ako vzduchotesniaca vrstva , ktorá je dôležitá najmä pri nízkoenergetických a pasívnych domoch.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Izolácia šikmej strechy

 

Parozábrana a parobrzda v podkroví

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: www.dekoriko.ru

Autor: Ivan Nôta