Drevenice majú na Slovensku dlhú tradíciu. Žiaľ vývoj moderných stavebných technológií a materiálov sa pričinil o ich pomalé vymiznutie. Našťastie sa stavebníctvo po mnohých rokoch opäť vrátilo na cestu ekológie a po severnej a západnej Európe sa trend drevených a zrubových domov konečne vrátil aj k nám.

 

Panelové domy

 

Výstavba drevených domov môže prebiehať niekoľkými spôsobmi. Prvým z nich je výstavba z prvkov pripravovaných priamo na stavbe, tento spôsob je však najpracnejší a najdlhší. Naopak výhodou takejto stavby je variabilita a menšie náklady, pretože sa na prípadné požiadavky investora dá reagovať priamo na stavenisku.

 

 

 

 

Výstavba z drevených panelov alebo celých stien

K najväčším prednostiam drevených domov však patrí práve rýchlosť ich výstavby. Tá prebieha tzv. suchým procesom z drevených panelov alebo celých stien, ktoré sa na miesto výstavby dopravia už vopred zhotovené vo výrobných halách.

 

Panely alebo steny sa ukladajú na základy z betónu a už na piaty deň od zahájenia montáže je stavba pripravená na pokládku strešnej krytiny, pretože použité drevo už nepotrebuje „zrieť“, ako to býva pri murovaných stavbách. Do dvoch týždňov sú stavebné firmy schopné uzavrieť ich hrubú stavbu a niektoré firmy vám drevený dom postavia do jeden a pol mesiaca. Pri spôsobe výstavby z celých stien sa montáž hrubej stavby vrátane krovu, môže pri jednoduchších domoch dokončiť dokonca aj za jediný deň.

 

Samozrejme, takáto rýchlosť má pri stavbe rodinného domu veľmi veľký význam a to hlavne v prípade, že ju investor financuje pomocou úveru. Investor môže totiž dom čoskoro využívať a tým sa jeho investícia začne bez prieťahov zhodnocovať. Jednou z ďalších nezanedbateľných výhod je, že pri stavbe drevených domov sú nároky na vybavenie staveniska nízke a súčasne teda nedochádza k jeho porušeniu a ani narušeniu jeho okolia ťažkými stavebnými mechanizmami. Drevostavby majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale na rozdiel od tehly alebo betónu nedokážu teplo akumulovať. Vykurovaním sa teda dom rýchlo ohreje, pretože sa vykuruje priestor a nie steny.

 

Panelové domy

 

 

Celodrevené domy

 

Pri tejto technológii výstavby sú domy postavené z masívnej trámovej konštrukcie, ktorá sa spája do zámkov. Povrch vnútorných aj vonkajších stien je drevený, čo má síce vynikajúci vplyv na tvorbu mikroklímy v interiéri, ale zároveň to znamená nízky tepelný odpor.

 

Ceny za celodrevené domy sú, v porovnaní s domami z panelov či stien, drahšie. Navyše, vďaka svojmu rázovitému vzhľadu sa nehodia do bežnej zástavby.

 

Drevo je zlý vodič tepla a výborný izolant. Dobre navrhnutá skladba dreveného domu umožňuje v porovnaní s murovaným domom, ušetriť približne 30 percent energie potrebnej na vykurovanie.  

Na výstavbu drevených domov sa najčastejšie používa drevo borovicové a smrekové. Ich ceny sa pohybujú v priemere okolo  450 € bez DPH na 1 múžitkovej plochy stavby, pričom životnosť takýchto drevených stavieb predstavuje v niektorých prípadoch až 150 rokov.  

 

Čítajte viac:

 

Slamené domy na Slovensku

 

Drevo a domy

 

Ďalšie články na tému Domy

 

 

1.11.2007© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: baufritz.com, freshome.com

Autor: redakcia