Pokiaľ ste milovníkom luxusu, je tu niečo pre vás.

Drevo v kúpelni vraj nie je nič ojedinelé, veď aj napriek útokom plastov, ešte stále patrí medzi najdôležitejšie výrobné materiály...Keď je však z dreva vyrobená vaňa alebo sprcha, nadobúda pojem drevo podstatne iný charakter.
 
Drevo v kúpelni
 
Bukové alebo javorové, červený smrek, občas cédrové, mahagónové a teak...Druhom dreva sa medze takmer nekladú. Najvýhodnejšie ale predsa len je, rovno siahnuť po drevinách exotických, pretože ich drevo býva tvrdé a mastné a tak si obyčajne nevyžaduje špeciálnu impregnáciu.
 
Cesta dreva k produkcii samotného kúpeľňového zariadenia nie je vonkoncom ľahká. Obsah vlhkosti pred výrobou sa musí pohybovať len okolo 8%, čo znamená asi 2 roky skladovania na voľnom priestranstve a 2 týždne v sušiacej hale, ktorá je vyhriata na stabilnú teplotu 45°C.
 
Drevo v kúpelni
 
Až potom môže byť pod vysokým tlakom a za pomoci živicových tmelov ďalej spracovávané.
 
Drevo dokáže aj z chladnej miestnosti akou kúpelňa mnohokrát je, vyčarovať miestnosť teplú akou je napríklad obývačka. Prostredníctvom dreva sa bytové jadro zmení na útulnú wellnes- oázu pre telo a dušu. Na jeho forme nezáleží. Či už obklady, okenné rámy, podlahy alebo dokonca umývadlá a vane- drevo poskytuje hygienicky spoľahlivú alternatívu k ostatným materiálom, ktoré pôsobia skôr chladnejším dojmom.
 
Drevo v kúpelni
 

Drevo v kúpeľni? Pre a proti

 

V kúpelni sa naplno prejavia všetky vlastnosti dreva. Tak napríklad.
Drevo má veľmi malú tepelnú vodivosť, čo sa pozitívne prejavuje predovšetkým na stenách a podlahe, pretože zostávajú dlho príjemne teplé. Podobne je to aj s vodou, ktorú si napustíme do vane.
 
Drevo takisto reguluje aj výšku vlhkosti v kúpelni a tým zabezpečuje zdravú a priaznivú klímu. Samozrejme, táto vlastnosť nikdy nenahradí pravidelné vetranie, ktoré je v kúpelniach, odhliadnuc od použitého materiálu, jednoducho nevyhnutné.  
 
Drevo v kúpelni
 
Ďalšou veľkou prednosťou dreva sú jeho antibakteriálne účinky. Niektoré dreviny majú dokonca vlastnosť vstrebať ich a celkom zničiť. Napriek tomu ale netreba zabúdať na to, že nie všetky dreviny túto vlastnosť majú. Vo vlhkom prostredí sa vo všeobecnosti na dreve darí predovšetkým kožným pliesňam, pri mnohých druhoch je teda nevyhnutná pravidelná údržba prostriedkami s antimykotickými vlastnosťami.
 
Aj názory na údržbu drevených vaní a umývadiel sa dosť rôznia. V zásade ich však stačí, kým sú ešte vlhké, pretrieť handrou a 3-4 krát do roka natrieť olejom z tvrdého vosku. Táto údržba má za účinok, že špina a vodný kameň jednoducho nemajú šancu usadať na stenách.
 
Niektoré druhy dreva si však vyžadujú naolejovanie po každom použití.
 
Drevo v kúpelni
 
Pokiaľ sa na dreve vyskytnú ľahké škrabance, obrúsime ich jemným brúsnym papierom a znovu pretrieme voskom. Pri stavbe podhľadu a obklade stien však musíme myslieť na dostatočné zadné vetranie, aby na nich nemohla kondenzovať para.
 
Pokiaľ sa obávate drevenej vane či umývadla, ešte to neznamená, že sa musíte drevenej kúpelne načisto vzdať. Radosť budete iste mať aj s vodeodolného masívneho kúpeľňového nábytku s potrebnou povrchovou úpravou.
 
Ten, koho drevená kúpeľňa očarila a rozhodne sa pre jej realizáciu, musí rátať s tým, že nepôjde o lacnú záležitosť.
 
Pre tých, ktorým rodinné rozpočty takýto luxus nedovoľujú, zostáva alternatívne riešenie. Pocity útulnosti a tepla, sálajúce z drevených podláh a stien vám pomôžu zinscenovať vhodné imitácie. Medzi ponukou keramických obkladov a dlažby si určite vyberiete pre seba to najvhodnejšie. Vzhľadovo sú od pravého dreva takmer na nerozoznanie a navyše vám spríjemnia život ľahkou údržbou. Kúpeľňu potom môžeme zariadiť nábytkom v imitácii dreva a doplniť vkusnými doplnkami z prútia, ratanu alebo bambusu.
 
 
Mohlo by vás tiež zaujímať:
 
 
Ďalšie články na tému Materiály v kúpeľni
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.journalhome.ru, www.homenino.ru, www.yavvannoy.ru, www.o-vannoy.ru,  www.remontbp.com