škodcovia Pri stavbách realizovaných použitím dreva, musíme, žiaľ, rátať aj s niekoľkými možnosťami ich znehodnotenia. Drevo je totiž materiál, ktorý ľahko podlieha vplyvom poveternostných podmienok.

 

A navyše, okrem škodcov, ktorý sa radi vlámu do opustených chát, chalúp či záhradných domčekov a narobia v nich škody za stovky eur, ich ohrozuje ešte niekoľko ďalších druhov záškodníkov, ako napr. červotoč a jemu podobná háveď. Tí však narozdiel od dvojnohých, prichádzajú často veľmi nenápadne... Preto sa neraz stáva, že škody po nich objavíme až vtedy, keď už nadobudnú veľký rozsah.

 

Drevostavby sú v najväčšej miere ohrozované pôsobením zemnej a vzdušnej vlhkosti a pôsobením počasia. K ich znehodnoteniu prispievajú tak dážď, sneh, námraza a ľad, ako aj slnečné žiarenie. Rovnako škodlivé pre ne môže byť aj striedanie teplôt počas dňa a ročných období. Zníženie kvality dreva neraz spôsobuje aj neodborná realizácia jednotlivých stavebných prvkov, ich nevhodná nosnosť alebo nevhodný typ konštrukcie. Nepriateľom stavieb z dreva však môžeme byť aj my sami a to ich poškodzovaním pri samotnom užívaní stavby alebo použitím nevhodných prostriedkov na povrchové úpravy a ich neodborným nanášaním.

 

 

 

 

Červotoč, tesáriky a im podobní

Drevostavby, či už domy alebo chaty a chalupy, ale i samostatné drevené prvky v murovaných domoch radi napádajú aj drevokazní škodcovia, ku ktorým patria napríklad neslávne známy červotoč či tesáriky. Sú to zástupcovia drobného hmyzu, ktorých pôsobenie môže napáchať skutočne veľké škody. Drevokazný hmyz zvyšuje vplyv svojho pôsobenia pravidelne na jar a v lete, kedy má možnosť nájsť dostatočne vlhké drevo na nakladenie svojich vajíčok. Nebezpečné štádium je štádium lariev, ktoré takéto drevo požierajú a pri postupe za novou potravou zanechávajú za sebou iba spleť kľukatých dutých tunelov.

 

Nemalé chodbičky dokáže narobiť aj dospelý hmyz, ktorý ich vytvára pri vyletovaní z dreva.

 

Na naloženie vajíčok vyhovuje škodcom drevo s vlhkosťou minimálne okolo 20 % a teplotou okolitého prostredia v rozmedzí od 18 do približne 30°C. Tento drobný hmyz tak nielenže znehodnotí drevené časti stavby, ale v prípadoch, kedy sa jeho páchanie škôd neodhalí včas, dokáže dokonca narušiť statiku dreva, čím môže ohroziť kvalitu krovov i konštrukcií. Okrem vlastného mechanického poškodenia však do dreva často donesie drevokazné huby a plesne.

 

Keď pomôže "mikrovlnka"

 

Veľmi účinným prostriedkom v boji proti drevokaznému hmyzu a tiež plesniam je na Slovensku ešte pomerne málo známa  mikrovlnná technológia. Využíva k vysušovaniu mokrých stien, akéhokoľvek mokrého muriva a k odstráneniu červotočov, húb a plesni a to nielen v objektoch drevených ale i murovaných.

 

červotoč

 

Táto technológia je ohľaduplná lacná a ekologický neškodná pri ošetrovaní objektov napadnutými drevokazným hmyzom i pri ich vysušovaní. Mikrovlnná technológia komplexne ničí drevokazných škodcov zo 100 % účinnosťou a dlhodobými zárukami. Je najvhodnejšia k ošetreniu rôznych predmetov napadnutých vlhkom, pliesňami, drevokaznými hubami, alebo červotočom či iným drevokazným hmyzom.

 

Červotoč

 

Huby, nebezpečné pre drevo, sa delia na niekoľko skupín. Celulózové rozkladajú celulózovú zložku dreva, ktorá následkom tohto postupne tmavne začne sa rozpadať. Takého postihnutie sa nazýva hnedá hniloba. Druhá skupina húb tzv. lignivorné huby napádajú okrem celulózy aj ďalšiu zložku dreva, ktorou je lignín. Týmto procesom drevo zosvetlie, omäkne a začne sa drobiť, nastáva tzv. biela hniloba.

 

Ďalšou skupinou húb sú plesne, ktoré na dvere vytvárajú farebné a často veľmi nepríjemne zapáchajúce škvrny. Všetky skupiny drevokazných húb sú nebezpečné nielen pre samotné drevo, ale aj pre obyvateľov postihnutej stavby, pretože do ovzdušia vypúšťajú zdraviu škodlivé spóry. Tie okrem potiaží, akými sú bolenie hlavy a nevoľnosť, spôsobujú aj alergie, ktoré neraz vyúsťujú do ťažkých zdravotných problémov.

 

Nebezpečie plesní a húb sa prejavuje aj v tom, že sa ich prítomnosť môže prejaviť až po niekoľkých rokoch do samotného napadnutia.

 

Medzi najrozšírenejšie a zároveň veľmi nebezpečné huby patrí drevomorka domáca, ktorá dokáže poškodzovať nielen drevo, ale bez problémov sa rozširuje aj na textil či dokonca murivo a betón. Táto agresívna huba má oranžové až hrdzavohnedé plodnice a spôsobuje hnilobu hnedej farby. Ak by sa vyskytla vo vašej domácnosti, chate či chalupe, bez váhania sa okamžite obráťte na odborníkov.

 

Aj odstraňovanie ostatných druhov húb je pomerne zložitým procesom, pretože zvyčajne veľmi rýchlo zasahujú nečakanie veľké plochy. Ich tvorbe je preto lepšie predchádzať.

 

Stavby, na ktorých je použité drevo v akejkoľvek podobe, je nutné pred napadnutím škodcami chrániť. Ich interiéry je potrebné pravidelne výdatne vetrať a tak isto v nich musí byt zaistená optimálna cirkulácia čerstvého vzduchu aj v dobe, počas ktorej je objekt uzavretý. K veľmi účinnej prevencii patrí aj ošetrovanie dreva rôznymi špeciálnymi prípravkami.

 

Okrem chemických prostriedkov je možné proti týmto neduhom bojovať aj účinnou rekonštrukciou objektov, ktorá zabezpečí, že použité drevo nebude ďalej ohrozované akoukoľvek vlhkosťou. Proti takémuto vplyvu je potrebné upravovať aj jeho povrch. Ideálna účinná ochrana by mala mať 3-4 vrstvy. Prvá je vrstva impregnačná, ktorá zabezpečí ochranu pred napadnutím hubami a hmyzom, ďalšie vrstvy by mali pôsobiť hlavne proti následkom slnečného a UV žiarenia. Systém kompletnej ochrany by mal byť paropriepustný, pružný a tiež jednoducho odbúrateľný, aby sa dal z dreva ľahko očistiť pred ďalšou obnovou.

 

Pokiaľ sa v interiéri vyskytujú stavebné prvky už napadnuté hnilobou, je ich potrebné vymeniť za nové a znovu ich ošetriť kompletným ochranným náterom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Pozor na drevené konštrukcie!

 

Oplotenie chát a chalúp

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa chát a chalúp

 

01.05.2010© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: oldpak.ru, interlesdrev.ru