EurooknoDrevo sa vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam osvedčilo aj ako najstarší materiál používaný na výrobu okien. Nielenže má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, farebnosť a schopnosť dýchať, ale okrem toho dodáva interiéru pocit pohody a prepojenia s prírodou.

 

Drevené okná prešli počas histórie svojho trvania veľkými technologickými zmenami. Ich klasické a dnes už nie najefektívnejšie konštrukčné riešenia dvojitých alebo zdvojených okien v súčasnosti nahradzujú tzv. eurookná, zodpovedajúce dnešným energetickým požiadavkám.

 

Medzi dreviny najčastejšie využívané na výrobu eurookien patrí rad domácich ako aj exotických drevín. Z domácich lesov pochádza najmä smrek, smrekovec, dub a preferovaná borovica, ktorá, vďaka svojmu vysokému obsahu živice, dokáže hrdinsky odolávať vplyvom počasia. To sa na hotových oknách prejaví ich dlhou životnosťou. Výrobcovia obľubujú aj smrek a to pre jeho stálosť a červený smrek pre jeho prirodzenú životnosť.

 

Exotické dreviny sú zastúpené napr. moderným meranti a klasickým mahagónom, na slovenskom trhu však majú len malý podiel. Drevo, predurčené na výrobu europrofilov, musí byť vysušené na 12 % a ich základom sú trojvrstvové lepené lamelové hranoly, ktoré delíme podľa technológie výroby do 3 skupín.

 

 

Eurookno

 

 

Výroba eurookna

 

Na výrobu okien, ktorých konečná úprava je úprava lazúrovacími lakmi, sa používajú dlhé vonkajšie lamely bez spojov. Povrch vyzerá estetickejšie a hotové okná sú samozrejme drahšie. Ak sú všetky vrstvy vyrobené z nastavovaných lepených lamiel, sú vhodné pre výrobu okien s krycími lakmi. Tretia skupina tvorí menej kvalitné okná s krycími lakmi. Ich lamely sú nastavované a ich drevo nedosahuje takú kvalitu ako pri prvej a druhej skupine.

 

Pre teplenoizolačné vlastnoti eurookna je nezanedbateľná aj kvalita použitého lepidla. Drevený profil eurookna má o 0,2 W/m2.K nižší súčiniteľ prechodu tepla ako 5-komorový plastový profil. Pravdou ale je, že jeho cena proti cene plastového profilu, je približne o jednu tretinu vyššia. Tento rozdiel spôsobuje nepomer medzi cenou dreva a cenou ropy a soli, ktoré sú základnými surovinami pri výrobe plastu a sú omnoho lacnejšie.

 

Koeficient prechodu tepla pri profile hrubom 68 mm je U=1,3 W/m2.K, pri hranoloch hlbších je koeficient ešte nižší. Pri hĺbke 88 mm sa koeficient U = 1,07. Pri využití kvalitných prvkov profilu, dorazových plôch, izolačných tesnení a vhodnej kombinácii zasklenia, zaručujú niektorí výrobcovia hodnotu celkového koeficientu prechodu tepla Uw=0,8 W/m2.K, čo je skutočne vynikajúca hodnota.

 

Drevo používané na výrobu eurookien sa impregnuje proti hnilobe a povrchy sú upravované kvalitnými ekologicky neškodnými lazúrami, aby sa zvýšila ich odolnosť voči vode. Ochranu proti vlhkosti zabezpečujú len druhá a tretia vrstva. Aby do konštrukcie okna nemohla vniknúť dažďová voda, je na vonkajšej strane vytvorená vzduchová medzera s odvodňovacími otvormi, ktoré chráni odkvapnica vyrobená z hliníkového plechu. Jej úlohou je zabrániť tak zatekaniu vody, ako aj roseniu a, samozrejme, i následnému vzniku plesní.

 

Nevýhodou eurookien je pomerne náročná starostlivosť o ne. Aj keď sú dnešné materiály na povrchovú úpravu dreva už omnoho kvalitnejšie ako v minulosti a okná už netreba opaľovať a natierať každé 2 roky, aj tak si vyžadujú väčšiu a drahšiu starostlivosť ako okná plastové.

 

Na strany domu, kde sa opiera v leto slnko intenzívne, doporučujú odborníci použiť rámy so svetlou povrchovou úpravou. Opatrne treba pristupovať aj pri výbere samotného okna a treba si všimnúť spôsob napojenia lamiel. Pozdĺžne napojenie môže spôsobiť skoršie opotrebenie jeho povrchu. Povrch kvalitných eurookien je potrebné dôkladne ošetriť približne raz za 5 rokov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 

Typy okien - vyberte si ten správny pre vašu strechu

 

Moderné hliníkové okná

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Okná

 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 

Foto: www.obalkone.ru, www.kharkovremont.com