Najvyšším cieľom technologického výskumu zaoberajúceho sa zatepľovacími systémami je vytvoriť a uviesť do výroby čo najdokonalejší tepelný izolant, ktorý by bol cenovo dostupný a zároveň by negatívne neovplyvňoval stavbu samotnú.

Tieto systémy zaujali veľmi rýchlo predné postavenie na zahraničnom trhu, napr. v Rusku a veríme, že sa časom presadia i nás.

 

Prakticky len nedávno sa na trhu objavili nový sivý polystyrén, ktorý má o 20% lepšie tepelné vlastnosti, ako polystyrén bežný, známy pod skratkou EPS. Sivý preto, lebo jeho prímesou je grafit, resp. jeho stopové prvky, rozomleté na nanočastice. Ak chceme vysvetliť pojem dokonalosť teplotných izolantov, musíme hovoriť hlavne o minimalizovaní šírenia tepla.

 

V tomto prípade to umožňujú práve grafitové častice, ktoré minimalizujú šírenie tepla znižovaním priepustnosti tepelného žiarenia cez polystyrén, ktoré tvorí 30 – 40% energie z celkového tepla, ktoré izolantom prejde. Prečo však nanočastice? S bežným grafitom by to nešlo. Pri minimalizovaní šírenia tepla je totiž potrebné zabrániť najmä vyžarovaniu zložky s dĺžkou vlny 9,85 μm, ktorá prevažuje pri teplote 21 °C.

 

Vďaka nanotechnológiám je dnes možné vytvoriť jemné častice grafitu a súčasne zaistiť ich rozmiestnenie vo vzdialenosti do 10 μm od seba tak, aby sa navzájom nedotýkali. Membrána polystyrénovej expandovanej bunky je potom pre tepelné žiarenie s dĺžkou vlny okolo 10 μm nepriestupná (podobne ako kovová sieťka priehľadných dvierok mikrovlnnej rúry s milimetrovými okami pre mikrovlnu dĺžky 12,5 cm). Nanočastice grafitu v podstate vytvárajú z membrán polystyrénových guľôčok tepelné zrkadlá, ktoré odrážajú a pohlcujú žiarenie.

 

 

 

Čítajte viac:

 

Vnútorné zatepľovanie - jaskyňový efekt

 

Vonkajšia omietka

 

Ďalšie články na tému Fasády, omietky, zateplovanie

 

1.2.2016© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: onfasad.ru

Autor: Ivan Nôta