Začína to úplne nevinne. Kúpite si vysnívaný domček s väčším pozemkom. Majiteľ vám bude tvrdiť, že počas dažďov sa voda zhromažďuje v prednej časti brány. To, že vás oklamal zistíte pri prvej prietrži mračien, kedy vám zaleje pozemok a zastaví sa až v umelom odtoku pred garážovými vrátami. Je to jasné, keďže váš pozemok sa zvažuje smerom od príjazdovej cesty a odpadové potrubie pri chodníku je výrazne nad úrovňou terénu, ktorý je pri vašom dome.

 

Spôsobov, ako bojovať proti nechcenej vode na pozemku je viac. Jedným z nich je takzvaný francúzsky odtok.

 

Tradičný spôsob ktorý odvádza vodu preč zo zvažujúceho pozemku je vlastne odvodňovacia priekopa naplnená štrkom, v ktorej je navyše zapustená PVC rúra. Táto rúra spája odvodňovač so zásobníkom (nádržou).

 

V prvom rade zmerajte svoj pozemok a navrhnite, kde francúzsky odtok nainštalujete. Všetko si zakreslite do plánov.

 

Existujú dva spôsoby vyhotovenia francúzskeho odtoku. V prvom prípade zaizolujeme odvodňovaciu priekopu  vodeodolnou izoláciou, alebo štrkom obsypeme potrubie vnútri odvodňovacej priekopy bez odizolovania. V tomto prípade sa nám bude povrchová voda stekajúca po pozemku zachytávať v štrkovej priekope a vsakovať do zeme. V prvom prípade nám priekopa odvedie vodu mimo pozemok. Zberná časť odvodňovača je inštalovaná v mieste, kde hrozí, že nám povrchová voda, zvýšená počas dažďov poškodí naše bývanie, či záhony v záhrade. Ďalej je potrubím vyvedená do zbernej nádoby, uloženej v štrkovom podklade v zemi, alebo potrubím mimo pozemok. Zbená nádoba na takúto vodu nám vytvára zásobník na úžitkovú vodu, ktorú môžeme neskôr využiť.

 

Originálna verzia tohto projektu počíta s ručnou pumpou na vodu zo zásobníka, ktorou môžeme napríklad počas sucha zadarmo zalievať záhony. Variant s bonusom uvažuje zároveň s privedením dažďovej vody s odkvapu do zásobníka francúzskeho odtoku ďalším prívodným potrubím.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Akumulácia a tepelná kapacita stavby

 

Postup pri drenáži

 

Ďalšie články na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: instructables.com

(i.n.)