Infračervené kúrenie, nazývané tiež sálavé vykurovanie, je pre človeka jeden z najprirodzenejších a tiež najzdravších spôsobov kúrenia. Je totiž založené na elektromagnetickom vlnení, ktoré tvorí veľmi podstatnú časť slnečného žiarenia. Preto nám infračervené kúrenie neškodí, ba naopak, pre náš pocit je veľmi príjemné. Jeho vlny sú dlhšie než svetlo a nachádza sa v pre nás neviditeľnej frekvencii.

 

Infračervené kúrenie

 

Princíp fungovania infračerveného kúrenia je veľmi jednoduchý. Na rozdiel od iných, klasických spôsobov vykurovania, ktorých vykurovacie telesá najskôr ohrejú vzduch okolo nás a následne potom ohrejú nás i okolité predmety, infračervené vykurovacie telesá fungujú sálavým spôsobom.

 

To znamená, že teplo odovzdajú do priestoru a infračervené lúče preletia vzduchom takmer bez straty tepla. Pri dopade však lúče teplo okamžite odovzdávajú a ohrievajú do hĺbky všetky predmety, ktoré sa im dostanú do cesty a ktoré sú schopné toto sálavé teplo prijať. A nielen predmety, ale i celé plochy, akými sú napríklad i steny, podlahy a stropy a samozrejme aj ľudské telá.

 

Všetky zohriate predmety a plochy potom sekundárne znovu vracajú do priestoru teplo, ktoré nadobudli a to dokonca dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že predmet vysiela teplo späť do priestoru sálaním. Druhý spôsob je ohrievanie vzduchu, ktorý predmety a plochy obteká, teda vlastne priamym dotykom. Nakoľko vyrobené teplo nepotrebuje ďalšie transportné médium, infračervené žiarenie ohrieva z viac ako 80% priamo okolité telesá a iba sotva 20% odovzdáva okolitému vzduchu.

 

Z princípu fungovania infračerveného kúrenia vyplývajú jeho najväčšie výhody:

 

1. Tepelná pohoda pri vykurovaní nastáva veľmi rýchlo, pretože schopnosť ohrevu predmetov a ľudí je takmer okamžitá.

 

2. Doprava tepla je priama. Nevyžaduje sprostredkovanie cez vykurovacie média, ako napr. voda v ústrednom kúrení a preto postačuje krátka doba nábehu, čo znižuje náklady na vykurovanie.

 

3. Vo vykurovaných miestnostiach sa nevíri prach, pretože tu absentuje intenzívne prúdenie vzduchu, ako je to v prípade vykurovania klasickými vykurovacími systémami. Je teda veľmi vhodné a odporúčané aj pre alergikov.

 

4. Infračervené kúrenie nevysušuje vzduch, čo ho robí vhodným aj pre astmatikov a tiež ľudí s ochoreniami kĺbov. Je schopné udržiavať ideálnu vlhkosť vzduchu, ktorá sa pohybuje okolo 40 -45%.

 

5. Infračervené lúče nepodporujú tvorbu baktérií a mikroorganizmov, lebo im neposkytujú vhodné prostredie. Na studených stenách sa pri ohrievaní netvorí kondenzát, steny sú suché a tak sa predchádza aj vznikom plesní.

 

6. Vysokoteplotné infražiariče a aj infrapanely sú veľmi bezpečné. Navrhnuté a konštruované sú tak, že sa na nich človek nepopáli ani pri neplánovanom dotyku. Teplota ich povrchu totiž nepresahuje predpísané bezpečnostné limity.

 

Neopomenuteľnou výhodou infračerveného kúrenia je úspora nákladov. Napriek tomu, že môžete kúriť napr. aj elektrickou energiu, dokážete v konečnom dôsledku ušetriť. Odborníci tvrdia, že ide až o úsporu v niektorých prípadoch až vo výške do 40 % vykurovacích nákladov, v porovnaní s klasickými spôsobmi vykurovania.

 

Infračervené kúrenie  

 

Prečo je ultračervené kúrenie lacnejšie?

 

Pri infračervenom kúrení, máme už pri o 3-4°C nižšej teplote, ako v priestore s klasickým kúrením, približne rovnaký pocit tepla.  Dokázané je, že pri znížení teploty vzduchu o 1°C, môžete ušetriť až 5-6 % celkovej energie.

 

Nízkoteplotné sálavé panely

 

Na vykurovanie obytných priestor sú určené najmä nízkoteplotné sálavé panely. Je ich okrem zvislo na steny možné umiestniť aj vodorovne na stropy miestností a to tesne pod stropnú konštrukciu, alebo niektoré typy aj priamo do nej tak, aby tvorili kazetový strop. Na stenách si sálavý panel môžete zakúpiť tiež vo forme zrkadla či obrazu.  

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Infračervené panely a teplovlnné kúrenie

 

Trendom je nízkotepelné kúrenie

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.spiegel.vision2form.de, www.ali-internetkontor.de