Kachľové sporáky na pevné palivoPlánujete postaviť svoj dom v gazdovskom štýle, alebo uvažujete o prestavbe kuchyne vo vašej chalupe? Potom máte jedinečnú šancu, umiestniť v novom interiéri jeden z jeho najväčších možných skvostov – kachľový sporák na pevné palivo.

 

 

Žiadny kus nábytku, akokoľvek starý a zachovalý, nedokáže vytvoriť v príbytku takú atmosféru, ako práve kachľová pec. Odborníci alebo i milovníci kachieľ tvrdia, že tieto sporáky, ktoré sú vlastne viacúčelové kachľové pece, vydávajú úplne iný druh tepla, ako iné vykurovacie telesá a vydávajú teplo liečivé. Údajne aj pokrmy na nich pripravované chutia úplne inak...

 

 

 

Kuchynské kachľové pece alebo inak nazývané aj kachľové sporáky, sú murované stavby s liatinovými časťami a časťami z ďalších ušľachtilých kovov. Ich povrch je upravený glazúrovanými kachlicami. Široká ponuka rozmerov, farieb a tvarov kachlíc umožňuje vytvoriť z každej pece neopakovateľné, originálne dielo. Okrem liatinovej platne na varenie môže takáto pec obsahovať aj rúru na pečenie a dokonca aj otvorené ohnisko, ktoré sa dá vhodne upraviť pre grilovanie. V peci môže byť navyše zabudovaný teplovodný výmenník, umožňujúci ohrev úžitkovej vody alebo možnosť vykurovania interiéru, prostredníctvom teplovodných radiátorov.

 

Kachľové sporáky na pevné palivo

 

Originálne sporáky na pevné palivo

 

Kachľové sporáky na pevné palivo sa budujú, alebo pevne prepojené s podlahou omietnutým tehlovým základom, alebo stoja na oceľových či liatinových, zaujímavo tvarovaných nožičkách.

 

Vďaka modernej regulačnej technike sa kachľové sporáky na pevné palivo dajú prepojiť aj s ústredným kúrením. Ak sa sporák vyhreje na požadovanú teplotu a neskôr v ňom oheň vyhasne, teplo vyhrievajúce interiér z neho sála ešte niekoľko hodín. Až pri poklese teploty pod nastavenú hodnotu, termostatické senzory zopnú ústredné kúrenie. Len čo sa v sporáku začne znovu kúriť, ústredné kúrenie sa automaticky vypne.

 

Kachľové sporáky na pevné palivo

 

Táto výhoda má jednoznačne kladné dopady na šetrenie výdavkov na kúrenie v domácnosti. V kachľových sporákoch sa totiž spaľuje drevo, ktoré je v porovnaní s inými palivami alebo energetickými zdrojmi, podstatne lacnejšie. Drevo sa v sporáku spaľuje takmer dokonale, preto kvalitný moderný sporák nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu a ani zdĺhavé a obtiažne čistenie. Pri napájaní na komín treba myslieť na multifunkčnosť tohto zariadenia a bolo by dobré využiť obe ponúkané možnosti, teda napojenie sporáka ku komínu tak z bočnej, ako aj zo zadnej strany.

 

Kachľové sporáky na pevné palivo

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ak kúrite drevom

 

Sálavé panely z prírodného kameňa

 

Ďalšie články a zaujímavosti na tému Kúrenie

 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.weinberger-ofen.at, www.achelofenwelt.de, www.pechi-kamini.ru, klademkirpich.ru