drevosplyňujúci kotolAk sa rozhodujete pre nový vykurovací zdroj vo vašom dome a vo vašom okolí sa nachádza dostatok zdrojov dreva za výhodné ceny, potom by cieľom vašej kúpy mal byť kotol na drevo. Moderný splyňovací kotol na drevo produkuje veľké množstvo tepla, jeho účinnosť je až 85-90 % a okrem toho, kotol na drevo vydrží v útlmovom režime viac ako pol dňa bez obsluhy.

 

Prečo je  účinnosť kotlov na drevo taká vysoká?

 

Splyňovací kotol na drevo pracuje na princípe spaľovanie dreva bez prebytku vzduchu. Pri spaľovaní sa vytvorí drevoplyn, ktorý sa v ďalšej fáze taktiež spaľuje. Využiteľnosť dreva ako paliva je tak podstatne vyššia a pri jeho spaľovaní zároveň nezostávajú veľké zvyšky. Podľa veľkosti spaľovacej komory, tak v porovnaní s klasickým roštovým kotlom na drevo, stačí priložiť drevo len 2-3 krát denne a výrazne sa zníži aj frekvencia čistenie popolníka.

 

Okrem roštu, dýzy na splyňovanie, odťahu spalín, spalinovodu, popolníka a riadiacej jednotky, je súčasťou kotlov na splyňovanie dreva aj odťahový ventilátor. Prakticky konštruovaný rošt umožňuje nielen dostatočné prehorenie paliva, ale aj prepadnutie popola do popolníka bez manuálneho zásahu a to aj počas prevádzky kotla. Aby drevo optimálne preháralo, je do spaľovacej komory vháňaný vzduch. Odťahový ventilátor zase zabezpečuje odvod vzniknutých spalín do komína a jeho úlohou je tiež vyhnúť sa nepríjemnému zadymeniu miestnoti pri prikladaní. Nakoľko palivo dokonale prehorí, je vyberanie popola takmer bezprašné.

 

 

kotol na drevoPalivo

 

V splyňovacích kotloch sa ako palivo využívajú drevené polená, v štandardnej dĺžke od 30 do 50 cm. Niektorí výrobcovia podľa typu kotla doporučujú kúriť „metrovicou“ – polenami dlhými 100 cm, čo je veľkou výhodou v porovnaní so staršími typmi, ktorých ohniská dosahovali dĺžku len okolo 30 - 40 cm.

 

Kvalitné splyňovanie paliva je závislé aj od jeho vlhkosti, ktorá by nemala presahovať hranicu 25 %.

Požadovaný výkon kotla sa samozrejme odvíja od veľkosti domu a jeho kvality zateplenia. Do priemerne veľkého nezatepleného domu s približne 150 m2 plochy, je potrebný kotol s výkonom 15 – 25 kW. Za vykurovaciu sezónu sa za týchto podmienok spotrebuje približne 12 m2 paliva.

Ceny za kotly na spaľovanie dreva sú pomerne nízke, v porovnaní s inými druhmi kotlov. Ich nadobúdacia cena sa pohybuje cca od 1 200 € nahor.

 

Ďalšou investíciou môže byť akumulačná nádrž, ktorej prepojenie s kotlom by malo priniesť jeho optimálne využitie na takmer 100% výkonu. Jej prínos sa osvedčí najmä v letnom období, kedy sa prevádzka kotla obmedzuje často pod 50 % výkonu. V lete totiž potreba výroby tepla a teplej vody nie je rovnomerná, preto sa prebytočne vyrobené teplo ukladá v akumulačnej nádrži. Keď je nádrž plne naakumulovaná, dochádza k odstávke kotla a vykurovanie prebieha spotrebovaním naakumulovaného tepla.

 

Prevádzka kotla na spaľovanie dreva bez prepojenia s akumulačnou nádržou, by nemala klesať pod výkon 50%. Slabé, nedokonalé horenie môže totiž okrem nízkej účinnosti výroby tepla, zapríčiniť aj nadprodukciu škodlivín, zanášanie komína spalinami a následné dymenie. Pri nízkom výkone tak môže dôjsť dokonca ku korózii teplovýmenných plôch kotla. Účinok týchto neduhov tak môže mať za následok skrátenie jeho životnosti.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Kaskádové kotolne

 

Vykurovanie v pasívnych domoch

 

Ďalšie články na tému Kúrenie a ohrev vody

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.jaeger-heizungsbau.de, www.members.aon.at