podlahového vykurovanie teda V severných oblastiach Slovenska sa kúri často v priemere 8 mesiacov do roka, v južných približne 6. Znamená to, že v južných oblastiach sa nekúri takmer pol a v severných cca štvrťroka. Na začiatku jesene teda začíname spúšťať najmä podlahové kúrenia a temperujeme si tak teplotu v našich príbytkoch.

 

Ak ste sa rozhodli pre drevenú podlahu, potom by ste mali podlahové kúrenie spúšťať len opatrne a postupne a hneď v prvých dňoch určite nepúšťať kúrenie na plný výkon.  Podlaha totiž istý čas plne odpočíva, nevzniká v nej pnutie, drevo nepracuje.

 

Drevené podlahy predstavujú veľmi kvalitný materiál, ktorý však napriek tomu, že výborne akumulujú teplo, neznášajú tepelný šok. Veď nečudo. Ide totiž takmer o živý materiál, ktorý na zmeny tepla reaguje. Pri spúšťaní podlahového vykurovanie teda intenzitu kúrenie zvyšujte postupne, zo dňa na deň, aby si drevo mohlo privyknúť. Začnite na 20°C a každý deň pridajte 2°C navyše. Maximálna teplota na povrchu drevenej podlahy môže byť 27 °C, čo znamená, že voda v rúrkach v podlahe má teplotu 35-40°C.

 

Pri celomasívnej podlahe odborníci odporučujú len teplotu jej povrchu do 25°C, čiže teplotu vody v rúrkach max. do 37°C. Vyššia teplota povrchu, by totiž masív veľmi vysušovala a časom by sa na nej objavil nežiadaný jav, tzv. korýtkovanie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Čisté riešenie „kúrenia“ v pasívnych domoch

 

Vykurovanie v pasívnych domoch

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

 

17.1.2014© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: holzdielenboden-fussbodenheizung.de