Z Japonska k nám prišiel ďalší typ sauny, ktorý je v rebríčku popularity sáun u Slovákov na druhom mieste. Je ním infrasauna, známa aj ako infrakabínka. Teplota v infrasaune je príjemnejšia, pohybuje sa len v rozmedzí od 30 do 50°C. Tento typ sauny je vyhrievaný ultračerveným žiarením, síce neviditeľným pre oči, ale účinným svojou tepelnou energiou. Na vykurovanie sa používa elektrická pec. Kvalitné infrakabínky sa vyrábajú z vysokokvalitných tropických drevín napr. z červeného cédra a ich povrch sa navyše upravuje špeciálnymi voskami.

 

Infrasauna

 

Navyše ich súčasťou zvyknú byť aj tzv. morské oká, do ktorých sa pridáva aromatická esencia alebo v nich nájdete miesto pre uloženie soľného kameňa.Jednotlivé typy sáun sa často dajú medzi sebou kombinovať, tak ako je to pri použití kombinovanej pece pri parnej saune. V útulnej drevenej kabínke sa však dajú kombinovať aj všetky tri základné typy sauny. V podstate stačí, ak sa do nech necháte zamontovať kombinovanú pec a taktiež infražiariče. Špeciálna riadiaca jednotka potom dozerá na to, aby sa do prevádzky nespustili všetky systémy naraz. Kombinované sauny ponúkajú pohodlie, tým nerozhodným zase širší výber možností potenia sa. Samozrejme, za komfort sa platí. A tak pri budovaní kombinovanej sauny, budete musieť siahnuť do vrecka o niečo hlbšie.

 

 

 

 

Skrátka neprídu ani tí z nás, ktorí túžia po vlastnej infrasaune medzi stenami panelového bytu a to často aj napriek obmedzeným priestorovým možnostiam. Architekti však v každom prípade doporučujú vyčleniť pre saunu aspoň toľko miesta, aby ste si v nej dokázali prinajmenšom pohodlne sadnúť.

 

Na našom trhu nájdete rad možností ako si svoju vlastnú saunu zriadiť. Aj vo vašom okolí sa určite nachádza niekoľko renomovaných firiem, ktoré sa dodávkou a montážou sáun zaoberajú profesionálne. Lacnejšou alternatívou je kúpa sauny z predajní niektorej siete našich hypermarketov a najlacnejšiu možnosť majú, tí z vás, ktorí sú skúsení v zaobchádzaní s náradím a dostatočne zruční. Sauna sa totiž jednoducho dá postaviť aj svojpomocne. V takom prípade budete musieť investovať len do kvalitného stavebného materiálu a vyhrievacieho zariadenia podľa typu sauny.

 

 

InfrasaunaTrend posledných rokov ukazuje, že saunovanie sa stáva neoddeliteľnou súčasťou života moderného človeka, nielen kvôli ich relaxačným účinkom, ale najmä kvôli možnosti otužovania zdravia a výsledkom v boji proti niektorým civilizačným chorobám. Vlastnosti nových stavebných materiálov rozširujú aj možnosť variability výstavby sáun a tvarovanie ich priestorov podľa požiadaviek a predstáv klientov.

 

Pretože rodinné sauny najčastejšie slúžia jednému, popr. viacerým členom rodiny, často sa môžete stretnúť aj s ich pomenovaním minisauny alebo smartsauny.

 

Ak sa obávate, čo vás bude výstavba rodinnej stavby stáť, možno sú vaše predstavy zbytočne strašidelné. Náklady na domácu saunu sa pohybujú v rozmedzí od 1 990 € do 11 600 €, čo je suma, ktorej výška sa odvíja od veľkosti sauny, druhu a nakoniec kvality jej vyhotovenia. Prevádzka rodinnej sauny tiež nie je katastrofická. Náklady na jedno dvojhodinové domáce saunovanie, za predpokladu, že vykurujete saunu prvú hodinu na plný výkon a ostatný čas na jednu tretinu, predstavuje spotrebu okolo 7 kWh. Tento dvojhodinový relax vás výjde približne teda na necelé 2 €.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Parné kabíny

 

Saunová pec

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa sauny

 

 

17.1.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: alpenchalet.at, svouimirukami.ru, gurri.ru