Vykurovanie obytných priestorov tvorí takmer tri štvrtiny všetkých nákladov na kompletné energetické požiadavky rodinného domu. Prirodzenou potrebou dnešnej doby je, aby bolo nielen spoľahlivé, ale tiež lacné a efektívne. Predstavujeme vám systém IQRC, pomocou ktorého dodáte vášmu kúreniu IQ.

 

Nie je termostat ako termostat

 

Jedným zo zariadení, ktoré umožňujú efektívne využívanie energie v systémoch vykurovania, vetrania a klimatizácie je termostat, pomocou ktorého môžeme udržiavať optimálne komfortné podmienky teploty vzduchu. Vyvinutý bol pred viac ako storočím, no v ostatných rokoch sa toto zariadenie výrazne zlepšilo. Termostaty sa používajú na reguláciu teploty v miestnosti a pri zohľadnení jej výkyvov regulujú činnosť generátora tepla (prípadne chladu). Prvý termostat a regulátor uhoľnej pece bol vynájdený na začiatku roka 1885 v USA vedcom Albertom Bathsom a v roku 1904 inžinier Mark Honeywell tento vynález zdokonalil.

 

Dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia digitálne termostaty, ktoré patria k základným častiam regulačných jednotiek inteligentného bezdrôtového vykurovania.Systém inteligentného vykurovania IQRC pozostáva, okrem bezdrôtového termostatu, z dvoch ďalších hlavných komponentov: radiacej jednotky a bezdrôtovej termostatickej hlavice.

 

 

Inteligentné kúrenie skrotí vaše náklady na energie

 

Do každej miestnosti (zóny) je umiestnený termostat, ktorý slúži na pokrytie budovy bezdrôtovým signálom – pripája sa na ďalšie termostaty a tým vytvorí živú sieť. Na každý radiátor s termostatickým ventilom sa nainštaluje bezdrôtová hlavica, ktorá komunikuje s termostatom - riadi sa podľa programu. Systém zastrešuje riadiaca jednotka, s ktorou komunikujú termostaty a cez ne hlavice. V konečnom dôsledku tak systém IQRC umožňuje bezdrôtové monitorovanie dosiahnutých teplôt vo všetkých miestnostiach, ktoré sú osadené systémovými prvkami. Majiteľom a správcom objektov tak poskytuje neoceniteľné a vždy aktuálne informácie o hospodárení s teplom v budove.

 

Je komfortné vykurovanie luxusom?

 

Nie je. Medzi pojmami komfort a luxus je síce veľmi tenká hranica, no v súvislosti s vykurovacími systémami sa za luxus skôr považuje to, že sme schopní platiť zvýšené náklady na vykurovanie hlavne z toho dôvodu, že kúrime (často krát zbytočne) aj v tých miestnostiach, kde to momentálne nie je potrebné.

 

 

Situácia dnes... ... a po inštalácii IQRC

 

Systém IQRC je vďaka svojej kapacite ideálny pre veľké budovy, napr. školy, hotely, kancelárie, priemyselné budovy a podobne. Samozrejme bude fungovať aj v rodinnom dome. Dokáže ovládať termostatické ventily teplovodného vykurovania, ale aj spínať elektrické radiátory, rohože, fúkače a podobne. Obrovskou výhodou je jeho jednoduché programovanie aj pomocou počítača na diaľku cez internet. Systém takto umožní vykurovať priestory nezávisle a individuálne - dve miestnosti vedľa seba môžu mať úplne odlišný časovo teplotný režim a vy si ho môžete naozaj komfortne nastaviť. IQRC takto výrazne ušetrí náklady na vykurovanie.

 

Výhody bezdrôtového ovládania vykurovania

 

Hlavnou výhodou je samozrejme úspora nákladov na kúrenie. Bežne je možné počítať s úsporou cca. 20%. Samozrejme na to vplýva veľa ďalších faktorov. Z doterajších inštalácií IQRC vychádza rozsah úspor 15-30%.

 

Aké sú ďalšie výhody?

 

Inštalácia s minimálnymi stavebnými úpravami - príprava 230V pre bezdrôtové termostaty a výmena ventilov v radiátoroch za termostatické. Inštalácia je možná popri bežnej prevádzke a tiež po častiach (napríklad poschodiach). Samotný systém IQRC vytvára vlastnú bezdrôtovú sieť - komponenty IQRC ju sami "rozširujú".

 

Jednoduché ovládanie systému - systém je riadený centrálne z riadiacej jednotky, kde je uložený program vykurovania pre každú zónu - miestnosť. Ak je potrebná zmena, je možná cez PC a softvér, alebo priamo cez bezdrôtový termostat. Samozrejme aj diaľkovo cez internet.

 

Inteligentné vykurovanie - Systém IQRC eliminuje ľudský faktor - pri odchode z miestnosti málokto zníži teplotu pomocou manuálnej termostatickej hlavice, alebo termostatu. Umožňuje zároveň užívateľom získať dokonalý prehľad o teplotách v jednotlivých miestnostiach, o aktuálnom stave systému a pod. Centrálna jednotka zabezpečuje bezdrôtovú distribúciu nastavených vykurovacích režimov a ostatných parametrov do jednotlivých miestností. Vďaka obojsmernej komunikácii zbiera požadované informácie o aktuálnom stave a funkčnosti celého systému. Tieto sú správcovi k dispozícii aj spätne.

 

Nakoniec je ešte potrebné podotknúť, že bezdrôtovým systémom vykurovania významne prispejete nielen k šetreniu životného prostredia, ale vďaka tomu, že vaše miestnosti nebudú prekúrené, aj k tepelnej pohode a hygiene vášho obydlia.

 

Obrázky: ivykurovanie.sk