Interiérové obklady bývali v minulosti viacmenej záležitosťou prestíže. Veď kto z jednoduchých ľudí si mohol kúpiť drahý tatranský profil s obložiť s ním do „polsteny“ chodbu, alebo dokonca jedálenský kút? Takzvanú „slovenskú izbu“ s modranskou keramikou po stenách si dovolil zaradiť len málokto...

 

Interiérové obklady

 

V každom prípade neporovnateľne viac ľudí využívalo vo svojich príbytkoch na ochranu povrchu stien alebo jednoduché vylepšenie svojho obydlia príšerne hnedé či zelené lakované sokle. V niektorých domácnostiach ešte nasledoval ružový či modrý obklad kúpeľne a tým v sedemdesiatich rokoch minulého storočia končila téma ochrany mechanickej odolnosti povrchu stien ako aj modernizácie interiéru.

 

Dôvody na obkladanie stien v súčasnosti, sa od tých z nedávnej minulosti, ničím nelíšia. V prvom rade nás k ich realizácii vedie potreba ochrany povrchu stien proti oteru či vlhkosti, zlepšenie akustických alebo tepelnoizolačných vlastností steny a v neposlednom rade vylepšenie vzhľadu interiéru. Oproti minulosti sa však škála možností výberu obkladov našťastie podstatne rozšírila a to aj vďaka tomu, že mnohé obklady používané výhradne v exteriéroch sa presunuli do interiérov a stali sa ich neoddeliteľnou súčasťou. Interiérové obklady totiž dotvoria všetky druhy interiérov a dotvoria jeho identitu. Uplatnia sa tak v klasickom, modernom ako aj avantgardnom štýle bývania.

 

Vnútorné obklady

 

 

Drevené obklady

 

sú v interiéroch doposiaľ pravdepodobne najpoužívanejšie a to v prvom rade preto, že prinášajú do bytu pocit útulnosti a taktiež veľmi vhodne vplývajú na psychiku človeka. Drevo ako materiál je jednoducho dostupné, voňavé, teplé na pohľad i na pocit a príjemné na dotyk. K ďalším výhodám patrí aj nenáročná technológia jeho opracovania a prijateľná cena. Na obklady sa využívajú montované obklady z dosák, hranolov alebo fošní, masív a prvky vznikajúce pri priemyselnom spracovaní dreva.

 

Interiérové obklady

 

Delia sa na dosky z prírodného dreva, dosky z preglejky, vrstvené dyhované drevo, korkové dosky a dosky z triesok živicou alebo cementom alebo živicou. Z domácich drevín sa na obkladanie stien interiéru najčastejšie používa smrek, borovica a smrekovec, ale ľudia si obľúbili aj lipu, brezu a dub. Z exotických drevín je pravdepodobne najpoužívanejším kvalitný tík. Drevené obklady už prekonali tabu, ktoré ich vylučovalo z interiérov kúpeľní, kde v súčasnosti nachádza svoje uplatnenie vo forme veľkoformátových dosiek, vyrobených z aglomerovaného dreva. Takéto dosky sa lisujú za vysokej teploty pod veľkým tlakom, pričom touto technológiou vzniká hladký materiál veľmi dobre odolávajúci vlhkosti a s povrchom odolným voči poškriabaniu či oderom.

 

Drevo určené na výrobu interiérových obkladov musí mať predovšetkým ideálnu vlhkosť , pretože v žiadnom prípade nesmie po jeho použití v interiéri pracovať, čo znamená ohýbať sa alebo dokonca praskať, ale naopak, nesmie byť ani mimoriadne presušené.

 

Drevené obklady sa podľa spôsobu konštrukcie delia na niekoľko typov obložení napr. na obklady z dosák a vlysov, ktoré sa spájajú systémom perodrážky alebo sa pribíjajú na latkovú konštrukciu pripevnenú na stene. Ďalším typom sú rámové obklady, ktoré tvorí sústava rámov a ich výplní z dyhovaných dosák. Samostatnú skupinu tvoria stropné obklady, pozostávajúce z rámovej alebo nosnej konštrukcie, upevnenej na alebo pod stropom, a samotného obkladu. Pomocou takýchto obkladov sa dajú znížiť aj príliš vysoké stropy, kedy sa obkladom dajú prekryť aj časti klimatizácie alebo inštalačného vedenia.

 

Drevo možno ako obklad možno využiť takmer v celom interiéri. Aj keď sa mnohí z nás ešte pomerne s nedôverou pozerajú na využitie drevených obkladov v kúpeľniach, aj táto možnosť už dnes prestáva byť tabu. Drevené obklady kúpeľnú oteplia a vytvoria z nej veľmi príjemné a útulné miestečko. Vlhkosť z prostredia drevu neprekáža, naopak, dokáže ju do seba vstrebávať a neskôr dokonca opätovne vracať. Ani kondenzované pary nedokážu povrchu kvalitného dreva uškodiť. Pri výbere však treba vsadiť na správny druh dreviny a samozrejme aj jeho vhodnú povrchovú úpravu. Do kúpeľní sa hodia tvrdšie dreviny ako napr. severský smer, kanadský javor alebo dub.

 

 

Plastové obklady

 

sa vyrábajú zo širokej ponuky druhov rôznych plastov. Povrchom často pripomínajú drevené obklady, ich výhodou je však možnosť výberu zo širšej palety farieb. Čo sa ich vlastností týka sú vynikajúco odolné voči oderu, nestrácajú farbu, pomôžu vám zvukovo odizolovať interiér a pri montáži oceníte hlavne ich nízku hmotnosť.

 

Interiérové obklady

 

Plastové obklady stien, nazývané tiež dekoratívne obklady stien, sa ľahko udržiavajú a sú vodoodpudivé. Pretože navyše zabraňujú prechodu vodných pár, nedoporučuje sa ich montovať do kuchýň. Niektoré typy plastových obkladov sú navyše pomerne horľavé.

 

 

Korkové obklady

sa síce nevyznačujú až takou dlhou životnosťou ako iné druhy obkladov, ale ich realizáciou sa skvalitní nielen vzhľad miestnosti, ale i jej zvukové a tepelné vlastnosti. Korok sa lepí priamo na stenu, ktorú predtým zbavíme mechanických nečistôt a nanesieme na ňu lepidlo. Potom prikladáme jednotlivé kusy obkladov a pre ich lepšie priľnutie o povrch po nich prejdeme valčekom. Ukladáme ich buď ako štvorce o rozmere od 300 x 300 mm alebo pásy z balov širokých 600 mm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Keramický obklad a ďalšie interiérové obklady

 

Aplikovanie prírodného kameňa v kuchyni

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa Obkladov v interiéri

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.remont-98.ru, www.kitchenguide.ru, www.gderemont.com, www.houzz.com