S vplyvom klímy na ľudské zdravie je spojených mnoho oprávnených obáv, ale aj mýtov. Podľa niektorých je klimatizácia dokonca zdraviu škodlivá už kvôli tomu, že je človek vystavený dlhodobo chladnému vzduchu a potom prechádza do extrémneho tepla vonku.

 

Bytová klimatizácia montáž Klima LG

 

Odpoveď na túto obavu je, že najmodernejšie klimatizačné jednotky majú rovnomernú distribúciu vzduchu a účinnejšiu reguláciu, takže pokiaľ sú vhodne umiestnené a správne používané, nemali by vám spôsobovať žiadnu nepohodu.

Hlavné zásady zdravej klimatizácie podľa expertov Klima LG

 

1. Klimatizáciu by mal inštalovať skúsený odborník, ktorý navrhne vhodné umiestnenie vzhľadom na dispozície a zdravie v klimatizovanom priestore ako aj technické parametre a funkčnosti klimatizačnej jednotky. Nevypláca sa tento krok podceňovať.

 

2. Ak sú v klimatizovanom priestore seniori, nemobilní ľudia, zvieratá a kvety, odborník vie navrhnúť umiestnenie klímy a smerovanie vzduchu tak, aby oddychové miesta neboli v priamom zábere chladného vzduchu, čo by mohlo uškodiť.

 

3. Je lepšie priestor klimatizovať miernejšie ale nepretržite. Je to zdravšie pre život, ale aj úspornejšie, pokiaľ ide o vaše financie, energie a výdrž klimatizačnej jednotky. Odporúčaný teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom vysvetľujeme nižšie.

 

4. Veľmi dôležitá pre optimálne fungovanie klimatizácie je pravidelná údržba a výmena filtrov. Odborník zároveň poradí, ako sa vyvarovať chýb pri nastavovaní teploty a prúdu vzduchu.

 

5. V prípade nečakaných udalostí (zabudli ste zapnúť klímu a máte doma zviera; náhle sa oteplilo / schladilo) je užitočné ovládanie vašej klimatizácie cez mobilnú aplikáciu na diaľku. 

 

Viac o jednotlivých zásadách čítajte ďalej v článku, ktorý prináša dobré rady od dlhoročného experta na klimatizácie.

Ako optimálne regulovať klimatizáciu v interiéroch?

 

Takže, čo môžeme urobiť pre to, aby bola teplota v klimatizovaných miestnostiach počas horúcich letných mesiacov optimálna pre naše zdravie? Existuje ideálny teplotný rozdiel medzi prostredím vnútri a vonku?

 

"Je to individuálne, niektorým ľudom prechody nerobia žiaden problém, ale senzitívnejší to môžu výrazne pociťovať," vysvetľuje Jozef Kmeť z firmy Klima LG.  "Všeobecne sa odporúča udržiavať teplotný rozdiel medzi vonkajšou okolitou teplotou a vnútornou do 7 stupňov Celzia."

 

Optimálne smerovanie chladeného vzduchu: Klima LG štvorsmerné prúdenie - vlac chladeného priestoru

 

Najmä v kancelárskych budovách sa často ozývajú sťažnosti, že klimatizácia ľuďom fúka na chrbát a spôsobuje zdravotné problémy. Ako treba inštalovať a nastaviť klimatizačné jednotky v kancelárskych priestoroch či väčších obývacích izbách tak, aby priestor dostatočne vychladila ale nikomu nefúkala na krk? "Vždy je najlepšie, aby sa na priestor, kde sa bude robiť montáž klimatizácie, prišiel najprv pozrieť odborník z branže, pretože väčšina ľudí - česť výnimkám - nemá o tom žiadnu predstavu," hovorí J. Kmeť.

 

"Keď u klientov inštalujeme klimatizačné jednotky a systémy LG, vždy navrhujeme pre daný priestor a ľudí to najoptimálnejšie riešenie s prihliadnutím na estetiku danej domácnosti či komerčného priestoru a pochopiteľne, že sa zameriavame aj na technické riešenie daného zariadenia."

 

Cieľom je, aby bola klíma pre všetkých užívateľov priestoru príjemná. Zodpovednejšie firmy sa snažia návrh dopredu predebatovať s odborníkmi aj zamestnancami, aby sa naozaj našlo všeobecne dobré riešenie. Takisto je potrebné, aby sa všetci užívatelia naučili zásady, ktoré platia pre udržiavanie optimálneho vnútorného prostredia a efektívne ovládanie klimatizačnej jednotky.

Je klimatizácia vhodná pre alergikov či astmatikov?

 

Ďalšou obavou v súvislosti s ľudským zdravím je, že cez klimatizačný systém sa môžu šíriť škodlivé látky či alergény. Tu pomáhajú špeciálne filtračné systémy a nové technológie, ktoré práve alergikom vedia zabezpečiť zdravé a stabilné prostredie.

 

"Napríklad pri klimatizácii LG je to revolučný systém Plasmaster Ionizer+, ktorý čistí vzduch pomocou 3 miliónov iontov," vysvetľuje J. Kmeť. "Je to naozaj vynikajúci a kvalitný čistič vzduchu, ktorý odstráni aj mikročastice ako vírusy, baktérie, zrnká peľu a iné alergény."

 

Klimatizácie pre domácich miláčikov - vhodná inštalácia Klima LG

Ako vytvoriť ideálnu klímu pre chorých, zvieratká či kvety

 

Ak klimatizujete priestor nielen pre seba, ale aj pre rodinných príslušníkov, o ktorých sa staráte – pre seniorov či hendikepovaných alebo nevládnych ľudí –, je potrebné myslieť na ich komfort.

 

"Treba to riešiť opatrne s  prihliadnutím na daný zdravotný stav, umiestnenie človeka v miestnosti  a jeho prípadnú imobilnosť," upozorňuje J. Kmeť. "Pri takýchto návrhoch sa snažíme o riešenie, ktoré bude minimalizovať možný prievan, fúkanie na pacienta, ale zároveň mu vytvorí príjemnú teplotu, aby nedochádzalo k prehriatiu. V takýchto prípadoch je tiež vždy najlepšie dopredu sa poradiť s odborníkmi – jednak so zdravotníkom a jednak so špecialistom na montáž klimatizácie."

 

Podobné zásady platia aj vtedy, keď chceme vytvoriť príjemné prostredie pre našich domácich miláčikov či rastliny, ktoré pestujeme v klimatizovanej miestnosti. "Pri zvieratách platí to isté ako pre ľudí: Nepreháňať to s nastavením priveľkého rozdielu teplôt medzi interiérom a exteriérom, prípadne klimatizáciu namontovať tak, aby nebola v priamom zábere na odpočinkové miesto zvieraťa či na kvety," dopĺňa k tomu expert zo spoločnosti Klima LG.

Klimatizáciu viete ovládať na diaľku aj cez internet

 

Veľkou výhodou vo všetkých prípadoch však je, že najlepšie klimatizačné jednotky sa dajú ovládať aj diaľkovo, cez mobilnú aplikáciu. Hodí sa to napríklad, keď si chcete vychladiť miestnosť pred príchodom zvonku alebo ak ste zabudli klimatizáciu pred odchodom do práce zapnúť a nechcete, aby sa vám pes "uvaril". Alebo v prípade, že zatiaľ čo ste na dovolenke, doma sa výrazne oteplilo / ochladilo a vy nechcete, aby trpeli rastliny v byte.

 

Klimatizácia LG - ovládanie cez mobilnú aplikáciu na diaľku

 

Ako takéto ovládanie klimatizácie cez internet vlastne funguje? "Máme dnes už dosť veľa klientov, ktorí sa pred montážou klimatizácie dopytujú na možnosť riešiť ovládanie cez rôzne chytré aplikácie," hovorí J. Kmeť. "Najoptimálnejší variant je spárovanie zariadenia s Wi-Fi aplikáciou LG Smart ThinQ, ktorá funguje pre väčšinu klimatizácii LG, prípadne sa dá do nich Wi-Fi router doplniť. To isté  platí aj pre zariadenia značky Mitsubishi a klimatizácie Daikin."

 

Základné ovládanie je riešené cez klasický infra ovládač, ktorý je pribalený ku každej klimatizácii. Pokiaľ ju chcete mať pod kontrolou aj mimo domu, k modelu, ktorý má zakomponovaný Wi-Fi router, si jednoducho stiahnete mobilnú aplikáciu a prostredníctvom nej si svoj mobil spárujete s klimatizačnou jednotkou. Potom môžete klímu zapínať a vypínať alebo nastavovať teplotu v interiéri priamo z mobilného telefónu bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate.

 

Chcete požiadať dodávateľa o ponuku alebo zariaďujete váš projekt a potrebujete sa poradiť? Nie je nič jednoduchšie, vytvorte si u nás zákazku a získajte ponuky na mieru od overených dodávateľov.

 

Klima LG Bratislava - klimatizácie LG Mitsubishi Daikin - montáž klimatizácií - servis klimatizácie - pravidelná údržba - klimatizácie Bratislava Senec klíma LG Pezinok Trnava klimatizácia Nitra Malacky - Showroom Klimatizácie LG Bratislava - Dúbravka

 

Zdroj foto: Klima LG / LG a 123rf.com