Na svete nie je človek, ktorý by nemal rád odpočinok. Poznáme veľa možností  ako docieliť, aby bol pocit oddychu umocnený. Jedným z nich je výstavba záhradného ohniska s posedením. Ak patríte k milovníkom outdoorového oddychu pri vlastnom dome, chate či chalupe, neváhajte a takéto ohnisko si postavte. My vám prinášame jeden z najjednoduchších variantov, ktorého stavba vám zaberie len niekoľko dní, respektíve jeden aktívne prežitý víkend a navyše nestojí veľa peňazí.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Materiály a postup vyplynú z nasledovného foto - návodu. Ostatne, každý si ohnisko môže prispôsobiť podľa seba.

 

Základom je výber miesta, kde bude ohnisko stáť. Nemalo by byť dominantou záhrady, na druhej strane by tiež nemalo byť vzdialené značne od samotného domu. Našim cieľom je vytvoriť romantický kútik, kde sa budeme cítiť príjemne a kde napríklad po celý deň nebude piecť slnko. Samozrejme, že večernému posedeniu pri ohni sa nič nevyrovná, no v prípade, že budeme variť "trojnožkový guláš" v dopoludňajších hodinách, by nám mohlo horúce slnko prekážať. Vhodným kompromisom je tiež uvažovanie o prenosnom zatienení posedu (veľký slnečník a podobne). Dôležité je tiež, aby ohnisko ležalo na rovine. V prvom kroku si zvolíme jeho rozmer tak, že zapichneme do stredu vybratej plochy zeme pevný železný kolík a pomocou povrazu vyznačíme tri kružnice okolo neho. Vnútorná kružnica bude vyznačovať samotné ohnisko, ktorého priemer sa ideálne bude pohybovať okolo pol metra. Druhou kružnicou vyznačíme dláždenú časť ohniska a tretia nám vymedzí miesto pre posedenie.

 

Teraz môžeme začať s výkopom.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukamiV niektorých stavebných centrách či podnikových obchodoch kameňolomov nezriedka dostať za lacný peniaz kamenné dlažobné kocky (nižšej triedy): Tie sú ideálnym materiálom pre naše ohnisko. Nezabudnite ich kúpiť dostatočné množstvo. Výkopové práce začíname medzi vnútornou a druhou kružnicou, ktoré sme na pozemku vyznačili. Odstránime trávu a porast aj s koreňmi a kopeme do hĺbky okolo 20 cm. Zem vo vnútornej kružnici (ohnisku) ponecháme o niečo vyššie. Nezabúdajme na vykopanie priestoru, kde bude osadená lavička.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukamiV druhom kroku si zoberieme dve - tri dlažobné kocky, urobíme zo štrku "hniezdo" a usadíme ich pokusne do neho. Vrchná časť dlažobných kociek by mala sedieť zároveň s okolitým terénom. Je to výhoda, napríklad pri kosení trávnika.

 

 

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukamiSpodok ohniskového kruhu zasypeme štrkom do hrúbky cca 7 - 8 cm, alebo túto vrstvu prispôsobíme výške dlažobných kociek. Štrk dôkladne zhutníme a nasypeme naň vrstvu jemného piesku. Dbáme na to, aby bola piesková časť v dokonalej rovine.

 

 

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukamiV ďalšom kroku začneme pokladať dlažobné kocky. Toto je možné urobiť viacerými spôsobmi, no začína sa vždy od stredu smerom von. V prípade, že miesto dlažobných kociek dávame iný materiál, napríklad zámkovú dlažbu, postupujeme spôsobom, ktorý určil jeho výrobca.

 

Takto postupujeme, kým nemáme hotový presný kruh okolo ohniska. Medzery medzi jednotlivými kockami dôkladne vysypeme jemným pieskom.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Teraz prichádza na rad výstavba miesta pre sedenie. Ideálne by bolo, ak by sme základnú konštrukciu naň dokázali zhotoviť a pozvárať zo železných profilov. No lavička môže byť aj na komplet z dreva, musíme si však vybrať na nohy hranoly z dreva tvrdšieho. Tieto nikdy neosádzame priamo do zeme, ale na špeciálne kovové pätky, ktoré sú na to určené.

 

Najčastejšie sa robí lavička, ktorá má päť základní po dve nohy. Vzdialenosť medzi nimi aj vzdialenosť od ohniska si musíme presne vymerať. Každá dvojica nôh bude v osi, smerujúcej do stredu ohniska.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Na nohy potom priskrutkujeme hranoly, tvoriace spodnú časť lavice. Hranoly je možné prichytiť profilmi tvaru L z kovu, ktoré sú na takéto práce určené.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Ďalším krokom bude pripevňovanie latiek, určených na sedenie.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Aby boli latky osadené v presnom kruhu, využijeme stredový železný kolík v strede ohniska, ktorým sme na začiatku vymeriavali kružnice. Teraz k nemu pripevníme drevenú latu s narysovaným či priskrutkovaným "dorazom", ktorý nám vymedzí, respektíve uľahčí pripájanie latiek k hranolom.

 

Jednoduché ohnisko s kruhovou lavičkou svojimi rukami

 

Na záver môžeme vyplniť priestor pod lavicou opäť dlažobnými kockami, alebo z nich vytvoríme len obrubu a jej vnútro vysypeme štrkom.  Pod lavičkami môžeme uschovať drevo na občasné kúrenie v ohnisku.

 

01.jpg

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aj jednoduché ohnisko v záhrade môže byť očarujúce

 

Ohnisko z disku kolesa nákladného auta

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady a záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: rukikryki.ru

Autor: Ivan Nôta