Niekedy máme naozaj takmer všetok stavebný materiál pod nohami, len o tom nevieme. Pri projektovaní záhradných altánkov či malých domčekov na posedenie nás často brzdia imaginárne obavy z toho „kde to všetko zoženiem“? a „ako to sem priveziem“? Tieto obavy sú pritom v mnohých prípadoch zbytočné a množstvo (aj keď netradičného) stavebného materiálu nájdeme prakticky doma. Tak je tomu aj v prípade nasledujúcej zaujímavej stavby.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Majiteľ rodinného domu musel dať z bezpečnostných dôvodov vyťať v jeho tesnej blízkosti niekoľko listnatých stromov a dva vysoké smreky. Drevo porezal na kláty, no časť rovnej guľatiny ponechal v takmer trojmetrových kusoch. Výhoda bola, že drevo mal kde uskladniť tak, aby bolo pod strechou. Behom dvoch rokov sa kláty vysušili a nastala otázka, čo s nimi. V dome totiž kúrili drevenými peletami. No a potom prišiel nápad, ktorý vám dnes predstavíme v malom fotopríbehu.

 

Pozemok okolo domu bol dostatočne veľký, aby sa na ňom dalo kúzliť. Bez pomoci susedov by však práca nešla tak, ako v nasledujúcich dňoch. V prvom rade bolo potrebné vyrovnať terén, nakoľko sa smerom k domu zvažoval. potom sa pristúpilo k presnému vymeraniu stavebnej plochy.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Obvodová vymeraná kružnica sa rozdelila na 12 častí a v každej z nich bola vykopaná 80cm hlboká a pol metra široká jama. Do týchto jám sa osadili trojmetrové stĺpy z guľatiny. Časť, ktorá šla do zeme bola natretá smolou. Samozrejme, ešte predtým sa z povrchu dreva úplne odstránila kôra. Stĺpy sa v jamách zafixovali nasypaním štrku tak, aby bola zachovaná ich presná kolmosť.

 

 

Vrchná časť vzniknutej konštrukcie je pospájaná ďalšou guľatinou napevno a s pomocou tesára sa zhotovila konštrukcia strechy z guľatiny tenšieho priemeru.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Domček síce nemá základy, len stĺpy, napriek tomu však bolo potrebné ochrániť vrstvu stavebných prvkov medzi stĺpmi pred zemskou vlhkosťou. Veľmi dobre na to poslúžili ploché kamene, z ktorých sa vytvoril základový múrik medzi všetkými stĺpmi.

 

Cez drevené prvky strešnej konštrukcie sú prepletené silnejšie, no ohybné vŕbové prúty. Vznikol tak akýsi strešný kôš.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Tento kôš je prekrytý špeciálnou fóliou, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti do stavby počas dažďov.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Steny domčeka sú vymurované z drevených klátov, ktoré majú približne rovnakú dĺžku. Pred samotným začatím prác nie je potrebné drevo impregnovať (kto sa však obáva, môže ho jemne napustiť určenými prostriedkami proti hnilobe), predná  a zadná časť klátu by mala byť vybrúsená jemnejším brúsnym papierom – po dokončení murovania sa tieto očistia a nastriekajú ochranným náterom. A čo nahrádza maltu? Neuveríte, ale kedysi sa takýto typ stien staval zmiešaním pilín, dreva, piesku, hliny a maštaľného hnoja. Dnešné technológie pokročili a tak sa „betónová“ zmes mieša vo veľkej kadi z deviatich dielov piesku, troch dielov jemnej piliny, troch dielov vápna a dvoch dielov cementu. Alternatíva: 3 diely piesku, 2 diely mokrých pilín, 1 diel cementu a jeden diel haseného vápna.

 

Murovanie z dreva nie je zložité. Každý, kto hromadil drevo v klasickej drevárni bude vedieť ako na to. Dôležité je aby boli klátiky dobre zarovnané. Stavať sa dá z klátov rôznych priemerov aj dĺžok. Od 15cm do 60cm. Zmes cementu, vápna, pilín, vody a piesku zaručí, že budú voči sebe perfektne držať.  Vždy sa muruje medzi dvoma zvislými hranolmi, ktoré tvoria konštrukciu domu tak, že dve vonkajšie tretiny klátikov na sebe sú uložené v murovacej zmesi a vnútorná tretina zostáva prázdna. Tá sa po dokončení celého radu vyplní úplne suchými drevenými pilinami, ktoré môžu byť zmiešané z rôznych druhov dreva aj rôznej hrubosti. Zmes však musí obsahovať aj najjemnejšie piliny, ktoré sa dostanú do všetkých škár a vytvoria tak vynikajúcu izoláciu.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Plocha strechy je pokrytá slamou, ktorá bude pôsobiť ako prírodná izolácia.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Slama je nakoniec prekrytá ďalšou vrstvou nepriepustnej fólie.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Vyčnievajúce kusy fólie sa odrežú a spodná časť strechy sa olemuje mantinelom z dosák. Ako strešná krytina sa použijú vyrezané kusy trávnika aj so zemou. Bočné mantinely ho udržia proti zosunutiu zo strechy. Takýto trávnik veľmi rýchlo spojí svojim koreňovým systémom všetky vyrezané kusy a okrem toho ho môžeme pokojne polievať aj bežnou záhradnou hadicou. Fólie na konštrukcií zabránia tomu, aby voda prešla do stavby.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Po krátkom čase bude domček vyzerať ako z rozprávky. Zelená strecha mu dá čarovný nádych.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

Kto chce, môže do okien osadiť sklá, no sú aj takí, ktorí ponechajú otvory domčeka tak, ako sú. V tom prípade sa dá skôr hovoriť o uzavretom altánku. Kvôli zvláštnej hre svetiel je tiež pri murovaní možné nahradiť niektoré kláty sklenenými fľaškami. Každopádne sa takouto stavbou zmení nielen váš pohľad na vlastnú záhradu.

 

Neobvyklý záhradný domček

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Stavba kamenného altánku

 

Ohnisko z disku kolesa nákladného auta

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta