Kachľové pece nezaostali za vývinom dnešnej modernej doby. Ich kvalita je daná ich parametrami a o tom, že tom, že sa ich systém zdokonalil hovorí i fakt, že vhodným vykurovacím zdrojom aj pre dnešné nízkoenergetické i pasívne domy. Parametre pre výstavbu kachľových pecí by mal poznať každý kachliarsky majster, ktorý je zodpovedný za kvalitu svojej práce.

 

Účinnosť kachľových pecí

 

Pre naše klimatické podnebie sú vhodné  pece s 12-hodinovým intervalom kúrenia. Znamená to, že keď priložíte do pece 1 dávku dreva, ktorá horí približne 1,5 hodiny, pec ňou vydrží efektívne kúriť 12 hodín. V chladnejších dňoch teda prikladáte 2 krát za 24 hodín, v prechodnom období stačí priložiť raz za 24 hodín. V porovnaní s teplovzdušným krbom, je to neporovnateľná úľava.

 

Kachľové pece a ich účinnosť spaľovania

 

Účinnosť spaľovania kvalitnej kachľovej pece by zároveň nemala klesať pod 78%. Naviac, ak sa kachľová pec vybaví elektronickou reguláciou, je možné jej účinnosť zvýšiť až na neuveriteľných 90%! Povrchové teploty kachľovej pece dosahujú optimálne len hranicu 50-60°C, čo je dôležitá podmienka pre tvorbu zdravej klímy v interiéri. Moderné kachľové pece sú veľmi ekologické. Nielenže nespália príliš veľa dreva, ale navyše jeho spaľovanie nerozširuje skleníkový efekt a neznečisťuje životné prostredie emisiami.

 

Výhody sálavého tepla:

 

1. Teplota v interiéri nemusí byť premrštene vysoká

2. Vzduch v interiéri sa nevysušuje, pretože nižšou teplotou v miestnosti sa udržuje jeho vyššia relatívna vlhkosť

3. Vzduch v miestnosti sa nevíri, pretože jeho prúdenie je omnoho nižšie ako pri iných typoch vykurovania

 

Kachľové pece sa doporučujú aj do domácností, ktorých členovia sú alergici alebo majú iný problém s dýchacími cestami.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Stavebný materiál pre kozuby a krby

 

Plynový krb - teplo s ilúziou

 

Ďalšie články na tému Krby a krbové vložky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: prometheus-kachelofen.com, kaminline.ru