Ešte donedávna sa brali ako luxus, dnes sú bežnou súčasťou interiérov domov, zvlášť u majiteľov, ktorým "doba plastová" nevonia. Spolu s drevenými parapetmi sú tak dnes na výslní a nie sú len ďalším kamenným prvkom, s ktorým sa môžeme v dome stretnúť, ale preberajú na seba akúsi dominantu steny v prípade, že táto je omietnutá stierkou a pôsobí fádne. Aj taký je okenný parapet z kameňa.

 

Kamenné parapety

 

Parapetné dosky sú vyrábané zo žúl, mramorov, vápencov a pieskovcov vo veľkej farebnej a tvarové škále - priame, šikmé i oblúkové, s prednou hranou vypuklú aj vydutou, v dĺžke 20-200 cm a šírke 7-60cm, a to v jednom kuse. Dĺžky viac ako 200 cm sa riešia vhodným škárorezom. Povrchová úprava lícnych plôch interiérových parapetov zo žúl a mramorov sa leští alebo jemne brúsi do pololesku až lesku, pre vonkajšie parapety sa používa tryskanie, hrubé brúsenie alebo opaľovanie.

 

Kamenné parapety

 

Parapety sa osadzujú do maltového lôžka alebo do bežných stavebných lepidiel. Vonkajší parapet sa osadzuje s minimálnym spádom 1% a presahom aspoň 3 cm pred líce fasády. Na spodnej ploche je odkvapová drážka, ktorá zabraňuje stekaniu vody po fasáde . Vnútorné parapety nemusia mať ani spád, ani odkvapovú drážku a presah cez murivo stačí 20 mm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Montáž vnútorného parapetu

 

Profily plastových okien

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Okná

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.rem-stroitelstvo.ru, www.quartzetto.com

Autor: Ivan Nôta