Padá sniežik padá, romantika za oknami je dokonalá a vy dumáte nad tým, čo sa deje na vašej streche. Scenár taký bežný a taký nepríjemný...

 

Snehové zábrany  

 

U nás si zima servítku pred ústa nedáva a občas na obyvateľov Slovenska vychrlí takú záľahu snehu, až je to nechutné. Naše strechy sú preto prelustrované hneď už po prvej, alebo po druhej zime a pri ich konštrukcii preto neradno podceňovať škody, ktoré môže nadmerné zaťaženie snehom napáchať. Vedeli ste o tom, že na väčšine nášho územia bývajú v zime strechy vystavené zaťaženiu snehom s hodnotou viac ako 100 kg/meter štvorcový? V horských oblastiach je to dokonca až 200 kg a vo vysokohorských polohách môže váha snehu dosiahnuť až 600kg/meter štvorcový. No pomysleli by ste na toto nebezpečenstvo keď sa akurát stavia krov na vašu strechu, okolo vyspevujú vtáčiky a leto je v plnom prúde.

 

Nainštalovaním snehovej zábrany ochraňuje zdravie i majetok

V zime je však už neskoro lámať si nad tým hlavu a preto je ideálne ak môžeme prípadným ťažkostiam predísť už pri stavbe novej, alebo rekonštrukcii starej strechy. Pri výpočte parametrov strechy a jej váhy, ktorá spočíva na krove je však nutné okrem samotného zaťaženia snehom či vetrom rátať aj s váhou strešnej krytiny a dobrý odborník vie, že aj pôsobenie sacej sily, ktorá pod plášťom vzniká počas prúdenia vetra je dôležité. Na záveternej strane šikmej strechy môže pôsobením tejto sily vzniknúť také veľké sanie, že môže spôsobiť odtrhnutie krytiny zo strechy.

 

Snehové zábrany

 

V tomto prípade je krytina s vyššou hmotnosťou vo výhode. Príroda je však neúprosná a fyzikálne zákony tiež a to, čo sa nám zdá na malej ploche zanedbateľné, môže na našej streche spôsobiť katastrofu. Vezmime si taký deň, kedy vonku nasneží zhruba okolo 40 cm snehu – čo, napokon nie je nič nezvyčajné. Nasleduje odmäk, sneh sa začne topiť , ale v noci sa ochladí a to čo sa cez deň roztopilo, zasa zamrzne. Vznikne nám kus ľadovej hmoty, ktorá má pri 30 cm váhu približne 300 kg na meter štvorcový.

 

Ak má naša strecha plochu napríklad 100 metrov štvorcových predstavuje má táto ľadová vrstva 30 ton. Ak na ňu na druhý deň zasvieti slniečko, tento kolos sa začne topiť a šmýkať dolu strechou a strhávať so sebou strešnú krytinu. Preto po zime najčastejšie nachádzame na streche zlomené škridly, škridly poškodené v úžľabiach a polámané škridly v odkvapovej hrane. Riešenie tohto problému je jednoduché - zabrániť pohybu snehu a zľadovatenej masy po streche. Nainštalovaním snehových zábran, čiže protisnehovej ochrany obmedzíte posun snehových blokov a tým aj prípadné vytrhávanie a lámanie strešnej krytiny.

 

Správne navrhnutý systém snehových zábran musí byť rozmiestnená po ploche celej strechy rovnomerne a jej projekcia a montáž patria do rúk odborníkom a je najlepšie ak na ňu boli použité tie komponenty, ktoré ponúka výrobca tej – ktorej strešnej krytiny.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ľahká strešná krytina

 

Zachytávače snehu - strecha komfortná aj v zime

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Strechy

 

 

rok 2006© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: irope.ru, krisha-doma.narod.ru