kúrenie v kúpelniJedným z priestorov, na ktorého vykurovanie máme určite zvýšené požiadavky, je aj kúpelňa. Často sa v nej nachádzame sporo oblečení a dokonca aj nahí, a nemenej často sa stáva aj to, že nám v nej i napríklad v trošku chladnejšom lete zostane zima.
 
Kúrenie v kúpelni by teda malo byť tak flexibilné, aby sme ho mohli využívať kedykoľvek kedy si spomenieme a navyše nemuseli dlho čakať, kým sa jej priestor vyhreje na požadovanú teplotu. Z týchto podmienok je teda zrejmé, že v kúpelni je potrebné kombinovať niekoľko typov kúrenia.
 
 

Panelové a trubkové radiátory

Ak v dome alebo príbytku využívame ústredné kúrenie, potom je v kúpelni potrebné inštalovať teleso napojené na využívaný zdroj tepla. Najtradičnejšími sú teda panelové radiátory so samostatnou reguláciou, ktorých teplonosným médiom je vzduch alebo voda. Moderné kúpeľňové radiátory sa objavujú aj v netradičnom dizajne, ich predný panel môže byť tak hladký ako aj profilovaný. Väčšinu z nich môžeme na systém pripojiť aj viacerými spôsobmi, v súčasnosti sa však preferuje napájanie v ich spodnej časti, ktoré je viac nenápadné. Plocha radiátorov, ktorá postačí na vyhriatie kúpelne je závislá od ich výkonu a veľkosti priestoru kúpelne.
 
 
 
 
Podobne je to aj pri trubkových radiátoroch tzv. rebríkoch, ktoré v poslednej dobe posilnili na svojej obľube. Ich výhodou je nielen zaujímavý dizajn a farebná povrchová úprava, ale niektoré typy týchto telies sa dajú doplniť madlom a elektrickou vykurovacou tyčou, čím vznikne teleso s kombinovaným vykurovaním. Ak je totiž naše ústredné kúrenie mimo prevádzky, rebrík jednoducho zapojíme do elektrickej zástrčky a kúpelňu si vyhrejeme. Navyše, pohodlne si na ňom usušíme aj použité vlhké osušky.
 
Kúpeľňový a trubkový radiátor
 
Treba si však uvedomiť, že rebrík má oproti panelovému radiátoru približne 3x menší výkon. V žiadnom prípade teda v kúpelni nemôže slúžiť ako hlavné vykurovacie teleso.
 
Ďalším typom kúrenia, vhodným na kombináciu s hlavným, je podlahové kúrenie.
 
Jeho úlohou by malo byť temperovanie podlahy na teplotu, ktorá je príjemná pri dotyku s našimi, často bosými nohami. Podlahové kúrenie môže byť napojené na systém ústredného kúrenia, vtedy ho tvoria plastové alebo medené vykurovacie rúrky uložené v betónovom potere alebo medzi sadrokartónovými doskami, čo sa často využíva najmä pri prestavbe kúpelní. Rozhodnúť sa môžete aj pre elektrické podlahové kúrenie. Jeho inštalácia je pomerne jednoduchá, uskutočňuje sa pokládkou vykurovacej rohože. Pred jej pokládkou je dobré poznať konečné rozmiestnenie sanity a ostatného zariadenia v kúpelni. Je totiž zbytočné, aby sa kúrenia kládlo aj na nimi prikryté miesta.
 
Vykurovacie rohože s výkonom postačujúcim na temperovanie kúpelne, ktorý predstavuje 100 W /m2, sa predávajú v rôznych šírkach a sú veľmi tenké. Preto je výhodné pokladať elektrické podlahové kúrenie aj pre prestavbách starých kúpelní. Jeho montážou sa totiž výška podlahy oproti úrovni ostatnej podlahy v príbytku, rapídne nezmení.

 

 

 
 
16.1.2009© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: hardys24.de, perfekt-wellness.de