Elektrické podlahové vykurovaniePodlahové vykurovanie nie je žiadnou novinkou, práve naopak. V súčasnosti patrí k štandardom moderného bývania. Okrem príjemne teplej podlahy si svojich prívržencov získava aj nízkoteplotným spôsobom vykurovania, čo podstatne znižuje nároky na spotrebu energie a ide ruka v ruke s moderným stavebníctvom. Navyše dispozičné riešenie miestnosti nemusí pri podlahovom vykurovaní rešpektovať polohu vykurovacieho telesa a priestor tak zostáva odľahčený.

 

Elektrické podlahové vykurovanie pracuje s vykurovacími káblami (termokáble), podložkami alebo fóliami uloženými buď priamo pod podlahovou krytinou, alebo pod spodnou vrstvou betónovej mazaniny či iného materiálu. Inštalácia takéhoto vykurovania nie je zložitá. Elektrické podlahové vykurovanie v podobe 2,5 cm hrubého termokábla, fixovaného na samolepiacej plastovej sieťovine, stačí priamo upevniť na očistenú podlahu a následne zatrieť tenkou vrstvou pružného lepiaceho tmelu. V prípade použitia drevenej alebo plastovej krytiny je nutné zaliať rohože 10mm vrstvou špeciálnej zalievacej zmesi, čím sa zabezpečí rovnomerná teplota povrchu.

 

Elektrické podlahové vykurovanie v podobe termokáblov sa môže aplikovať aj priamo na betónovú podlahu, ktorú je nutné tepelne odizolovať, aby sa zabránilo nežiaducim únikom tepla. Termokáble sa zalievajú vrstvou betónovej mazaniny alebo inej zalievacej zmesi s hrúbkou 5 až 6 cm; hmota musí byť zbavená ostrých prvkov. Po vytvrdnutí betónu by mal postupný ohrev podlahy z 15 na 25 až 28°C trvať asi týždeň. Ďalšou možnosťou je uložiť a upevniť termokáble na prvú trojcentimetrovú vrstvu stuhnutého betónu a zaliať ich ďalšou vrstvou. Dosahuje sa tak flexibilnejšieho vyhriatia a presnejšia je tiež regulácia teploty. Pretože vykurovaná časť podlahy je proti teplovodnému systému tenšia, nedochádza k takej akumulácii tepla, a aj zotrvačnosť vyhrievacieho efektu je nižšia. Vykurovacie fólie sú určené ako podlahové vykurovanie do suchých konštrukcií - pod plávajúce podlahy alebo s použitím doplnkových podložiek pod PVC podlahoviny a koberce.

 

Pretože teplota podlahy s podlahovým vykurovaním by nemala byť vyššia ako 27°C, vyrábajú sa podlahové fólie iba o takých výkonoch, pri ktorých nie je možné túto teplotu pri dodržaní všetkých inštalačných podmienok prekročiť - teda 80 W/m2, 60 W/m2 a pre veľmi dobre zateplené objekty s výkonom 40 W / m2. Pretože priamo na vykurovaciu fóliu nemožno ďalšie vrstvy lepiť, nie je možné ju použiť napríklad pod dlažbu. Pod koberce a PVC je možné použiť len s doplnkovou podložkou. Dnešné novostavby majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a veľkoplošné sálavé systémy - či už podlahové, stenové alebo stropné - dokážu aj pri nízkom inštalovanom príkone vyhriať miestnosť na požadovanú teplotu. Okrem toho vďaka ohriatiu konštrukcií sa docieli tepelnej pohody už pri nižšej teplote vnútorného prostredia, čo predstavuje zaujímavé úspory na prevádzkových nákladoch.

 

Elektrické podlahové vykurovanie

 

Elektrické podlahové vykurovanie sa radí k takzvaným veľkoplošným, sálavým či tiež nízkoteplotným systémom. Niekedy sa stane, že dôjde vo vykúrenej miestnosti k prehriatiu podlahy, preto je vhodné klásť veľký dôraz na regulátory tepla, nakoľko povrchová teplota podlahy by nemala dlhodobo prekračovať hranicu 29 - 30°C. Dobré a efektívne fungovanie elektrického podlahového vykurovania je podmienené vhodným typom regulácie. Kvalitný termostat by mal registrovať, či je pokles teploty v miestnosti dlhodobý alebo krátkodobý, a na základe zhodnotenia situácie automaticky zapínať alebo vypínať kúrenie. Týmto spôsobom sa v obytnom priestore udržuje stála teplota a priestor sa neprekuruje.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Skryté kúrenie pomocou opletených výmenníkov tepla

 

Prečo si dať urobiť projekt kúrenia?

 

Ďalšie zaujímavosti na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.karkasdom.info