Znalosť technológie murovania oblúka bola predtým bežnou súčasťou murárskeho remesla, pretože sa také ozdobné architektonické prvky v ľudovom staviteľstve v minulosti používali oveľa častejšie. Aj dnes možno oblúk v dome využiť, napríklad ako ozvláštňujúci prvok pri stavbe dverí či okien. Vedieť murovať oblúk je však dobré napríklad aj pri stavbe záhradného doplnku alebo keď sa rozhodneme akékoľvek klenuté murivo svojpomocne opraviť.

 

Murovanie klenby a oblúka

 

Základným prostriedkom k úspešnému vymurovaniu oblúka je drevená šablóna. Jednoduchú konštrukciu šablóny, ktorá bude oblúk pri murovaní podopierať, zhotovíme z dosák či OSB dosky a presný oblúk vyrežeme po prenesení z papierovej šablóny najlepšie pomocou priamočiarej píly alebo elektrickej či manuálnej  chvostovej píly.

 

Oblúk aj klenba sa začína murovať vždy odspodu. Maltu nanesieme na podklad a potom do nej položíme tehlu tak, aby celou plochou dosadala na šablónu. Jednotlivé tehly nesmú byť položené nakrivo či v inom smere. Murovanie jednotlivých radov sa musí vykonávať súčasne na oboch stranách šablóny. Tým zabezpečíme rovnomerné zaťaženie šablóny. Vrchol klenby sa ukončuje vrcholovým záverovým  kameňom, nikdy nie škárou, inak by klenba praskala a mohla by sa zrútiť. Vložením vrcholového klinového záverového kameňa sa klenba uzatvára a stáva sa samonosnou. Pevnou sa stáva uzavretím násypom (až po strop), ktorý klenbu rovnomerne zaťaží. Až potom možno odstrániť šablónu a konštrukcia klenby je zavŕšená.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec

 

Záhradný krb a jeho stavba

 

Ďalšie články na tému Terasy

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.rmnt.ru

Autor: Ivan Nôta