Ak potrebujete nainštalovať nábytok do miesta s neobvyklými rozmermi, alebo túžite po originálnych tvaroch zariadenia interiéru, môžete si nábytok postaviť sami. Trebárs z tehál.

 

Murovaný nábytok

 

Určite sa u vás doma či na chalupe nájde miesto, kam by ste si museli nechať vyrobiť nábytkovú zostavu na mieru, pretože v bežných prevedeniach je veľmi ťažké takúto zohnať.  Ak ste šikovný murár a stavebník, môžete naozaj popremýšľať aj nad alternatívou, že si nábytok postavíte vlastnými rukami.

Na jednej strane to vyzerá, že o nič nejde, no aby stála vynaložená námaha za to, musíte dobre plánovať a tiež čisto a presne stavať. Kompromisy sa nevyplácajú.

 

Murovaný nábytok

Pri takejto stavbe využijete plné tehly vrátane lícových alebo tvárnice, priečkové tvárnice a prípadne sadrokartón. Stavebný materiál môže byť nový, ale s úspechom použijete aj starší, napríklad už kedysi použité tehly, pri ktorých je zaručená pevnosť a zachovalý tvar. Nábytok z pekného materiálu bez škvŕn a výkvetov sa nemusí ani omietať, o to dôležitejšie bude presné a čisté škárovanie. Horšie tehly a tvárnice a tiež sadrokartón zakryjete omietkou a náterom alebo keramickým obkladom. Avšak pozor! Obkladačky sa lepia na dokonale rovný povrch, na čo sa recyklovaný materiál vôbec nemusí hodiť.

 

Murovaný nábytok

 

 

 

Ako murovať?

 

Pre samotné murovanie platia rovnaké zásady ako pri stavaní múrov. Hľaďte, aby každý rad bol rovný, k tomu si pomôžete napnutým povrázkom zarovnaným podľa vodováhy. Rovnako tak strážte zvislosť. Dbajte, aby sa tehly prekrývali. Na polenie menších tehál vezmite napríklad rozbrusovačku. Aby sa vám rady nerozbehli, spevnite ich armovaním.

 

Murovaný nábytok

Maltu používajte buď z vrecovaných suchých, vopred namiešaných zmesí, ktoré stačí zmiešať s vodou, alebo ju pripravte sami. Zvyčajne sa robí zo štyroch dielov jemného piesku a jedného dielu cementu, ktoré zmiešate s vodou na kašu. Nábytok s priznanými škárami počas murovania často čistite, kým je malta ešte vlhká.

 

Murovaný nábytok

Povrch tehál môžete nechať tak, ako je, alebo ho natrieť penetráciou. Tá ale v interiéri nie je nutná. Využíva sa hlavne v exteriéri, pretože znižuje nasiakavosť tehál vodou. Tehlový povrch možno tiež zafixovať hĺbkovým napúšťadlom alebo lakom.

 

Použitie murovaného nábytku

 

Murované skrinky môžeme použiť namiesto klasického nábytku v kuchyni, kde budú zastávať funkcie celej linky alebo ako solitérne kusy, napríklad vymurovaním ostrovčekov, barov, rôznych predelov veľkej miestnosti. Vymurovať možno niky na drobné riady aj na palivové drevo, murovaná môže byť aj lavica okolo kachlí.

 

Murovaný nábytok

V kúpeľni sa stretávame s murovaným nábytkom v podobe uzavretých i otvorených stojanov pod umývadlo, ale vymurovať môžeme aj sprchovací kút. Rovnako tak sa uplatnia rôzne výplne medzi vaňou a stenou kúpeľne.

S murovaným nábytkom sa však stretávame aj v ďalších miestnostiach v dome. V predsieni to môže byť lavička na prezúvanie a botník, v súkromných izbách napríklad skrine na šaty či police na knihy.

 

Murovaný nábytok

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako zariadiť dom bez zbytočného stresu a hrozby neskorších úprav

 

Nábytok z paliet? Vyrobte si ho sami

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.pinterest.com, www.ladnydom.pl

Autor: Ivan Nôta