Čo si predstavujete pod pojmom „ohromujúce“ v sfére dizajnu bývania? Zväčša niečo pôsobivé a atraktívne. Presne do tejto kategórie spadajú nasledujúce fotografie a riadky, ktoré úzko súvisia s umiestnením čoraz populárnejších krbov vo vašom dome.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

Krb v kúpeľni

 

Nie je nič dramatickejšie ako  krb v kamennej stene čeliaci vani. Je  nezvyčajným prvkom s veľkým efektom. Zaslúži si, aby ste ho umiestnili na viditeľné miesto. Je to podobné ako s televízorom, nič vám nesmie brániť vo výhľade a nič nesmie krb zatieňovať. Pohľad na poskakujúce plamienky je fascinujúci a upokojujúci. Keď sa k tomu pridá príjemné teplo, ktoré z neho sála, vychádza nám celkový prínos takéhoto krbu ako maximálne pozitívny s jediným negatívom – budete musieť vydávať časenky na poradovník do kúpeľne.

 

Samozrejme, mnohých napadne, že je to veľmi nepraktické. Mať krb v kúpeľni je super, ale jeho čistenie a prikladanie do neho... to bude hrôza. Nebude. Na trhu je dostatok takzvaných obojstranných krbových vložiek. To znamená, že jedna strana (na prikladanie do krbu a jeho čistenie) bude v miestnosti mimo kúpeľňu a druhá strana bude v kúpeľni. Cez tú sa síce tiež dá prikladať, no v tomto prípade je určená len na príležitostné vyčistenie skla.

 

Z dôvodu manipulácie s drevom, čistením a nevyhnutnou prítomnosťou komína môžete tiež využiť alternatívu: elektrické a elektronické krby, ktorá však nie je nie plnohodnotná. Budete ochudobnení o zážitok, ktorý vám prinesie iba skutočný oheň. A ten si môžete dopriať vďaka krbu na biolieh. Ten je alternatívou najvhodnejšou.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

Pod schodmi

 

O priestore pod schodiskom sme na stránkach Stavebníka písali už viackrát. Toto miesto sa dá využiť ako knižnica, miesto pre atypické vstavané skrine a zdá sa aj na krb. Podmienkou je prístup ku komínu a tiež to, že schodisko by malo byť ako súčasť väčšej haly a nie malej chodbičky. S takýmto riešením je nutné zaoberať sa už pri projektovaní domu.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

Ak takáto možnosť neexistuje, budeme si opäť musieť vystačiť s biokrbom.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

V spálni

 

Krb bol odjakživa považovaný za symbol domova, a preto získava priestor, kde sa krb nachádza, nevšedné čaro. Navyše ak je umiestnený v spálni, vytvorí v nej hra plameňov dokonalú romantiku, nehovoriac o teple, ktoré v chladných mesiacoch je pre spálňu hotovým darom z nebies. Mať krb priamo v spálni je sen mnohých romantičiek a romantikov. Čo dokáže byť príjemnejšie ako zaspávanie za zvukov pokojného praskajúceho ohňa? Po celodennom zhone je to ideálne riešenie pokojného odpočinku.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

Hlavnou a najdôležitejšou súčasťou murovaného krbu je krbová vložka. Tú možno využiť nielen pri klasickom vykurovaní. Vyberať môžete z nepreberného množstva krbov – s predným sklom, rohové, priehľadné a pod. Rozličné štýly spracovania krbov zabezpečujú, že sa hodia takmer do každej spálne zariadenej v minimalistickom, klasickom či modernom štýle. Teplo vychádzajúce z krbu a scenéria sálajúcich plamienkov navyše v spálni zvýraznia romantickú a vášnivú atmosféru. A hoci sa to nezdá, krby v spálni si získavajú čoraz viac priaznivcov a neskutočne dobre sa vynímajú v spálňach, zariadených v škandinávskom štýle.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

V kuchyni

 

Kuchyňa v anglickom štýle je presne tým pravým priestorom pre umiestnenie krbu. Jednoducho sa prenesiete do doby Virginie Woolfovej a jej románových hrdinov. Ale stále zachováte moderný ráz vášho bývania. V dnešnej dobe, keď kuchyňa nie je samostatnou miestnosťou a v mnohých prípadoch je spojená s obývacou časťou alebo väčšou jedálňou je naozaj „kuchynský“ krb správnou voľbou. Vonku zúri snehová fujavica, vietor sa opiera do okien a vy túžite počuť praskanie dreva a popíjať pohár dobrého vína s hrejivým pocitom v chrbte. Už len táto predstava vyvoláva správne pocity.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

Pokiaľ si potrpíte na striedmosť a neradi experimentujete, vašou stávkou na istotu môže byť biela drevená kuchynská linka s doplnkami v jemných medových farbách. Krb sa v tejto kuchyni dokonale zladí s prostredím. A vy si za príjemného zvuku praskania polien môžete užívať rodinné raňajky alebo príjemné večery s priateľmi.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

Zvláštnou kapitolou je umiestnenie najmodernejších dizajnérskych krbových skvostov, ktoré nemusia byť len v rohu či pri stene ale môžu dokonale oddeliť dve zóny v jednej veľkej obytnej miestnosti. Ako na tomto obrázku.

 

Nečakané umiestnenie krbu v dome

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Moderné krby

 

Nezabudnite na starostlivosť o krb

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Krby a kozuby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta