trojstranné presklenieKrbové vložky sa delia do niekoľkých skupín a to podľa viacerých parametrov. Najdôležitejšie je snáď ich rozdelenie podľa spôsobu odovzdávania tepla a výkonu, najznámejšie podľa materiálu. Krbové vložky však možno deliť aj podľa ich tvaru, spôsobu otvárania dvierok či prikladania dreva. Podľa materiálu sa krbové vložky delia na oceľové, kombinované a liatinové.

 

Najkvalitnejším materiálom, ktorý zaručuje krbovým vložkám dlhodobú životnosť je práve liatina, ktorá je odolná proti prehoreniu. Veľmi dobre akumuluje teplo a práve preto od jej kúpy neodradí ani podstatne vyššia cena liatinových krbov. Zákazníkov o liatinové krby určite presvedčí aj dlhá záručná doba, ktorá sa môže pohybovať v rozpätí 5 až 10 rokov, podľa výrobcu. Nevýhodou liatiny je dlhšie nahrievanie. O to dlhšie z nej  však sála teplo po vyhasnutí ohňa. Oproti liatine je oceľ omnoho pružnejší materiál, ktorý síce lepšie znáša teplotné šoky, ale nedokáže tak dlho sálať naakumulované teplo. Ohniská krbových vložiek sa klasicky vyrábajú zo šamotu, i keď dnes ho už začína nahrádzať aj ďalší materiál s podobnými vlastnosťami, nazývaný vermikulit.

Podľa typu plášťa sa krbové vložky delia na jednoplášťové a dvojplášťové. Jednoplášťové vložky sa spravidla pomalšie nahrievajú, ale majú lepšiu akumulačnú schopnosť. Väčšiu časť svojho tepla odovzdávajú cez krbové sklo a obmurovanie. Medzi samotnou vložkou a obmurovaním krbu sa pri stavbe necháva medzera so šírkou 6-8 cm, aby ňou mohol prúdiť studený vzduch, ktorý ochladzuje vložku. Jednoplášťové vložky sa hodia pre teplovzdušné krby. Ak sa teplom z krbu vykurujú aj vzdialenejšie miestnosti, býva súčasťou krbu aj ventilátor vybavený termostatom.

Dvojplášťová krbová vložka je z časti závislá od prívodu elektrického prúdu. Vzduch sa v nej totiž ohrieva medzi 2 plášťami, čím môže dôjsť k jej prehriatiu. Úlohou vbudovaného ventilátora je odoberať z vložky teplý vzduch pre rozvody a tým pádom zabrániť jej popraskaniu a následnému roztrhnutiu.

 

Rozdelenie krbových vložiek podľa preklenia

 

Krbové vložky dvojstranné presklenieTo, kde môže byť krb umiestnený ovplyvňuje, aký typ presklenia môže byť na ňom použitý. Najjednoduchším a zároveň aj najčastejšie používaným, je čelné rovné sklo ale sklo zakrivené, využívané pri oblúkových vložkách. Takéto presklenie umožňuje sledovať oheň zo širšieho uhla interiéru. Momentálne veľmi vyhľadávaním sa stalo bočné presklenie, ktoré sa využíva pri rohových krbových vložkách. Presklená je čelná a jedná bočná stena krbovej vložky. Takéto presklenie je viac efektné, pôsobí moderným dojmom. Podľa potreby rozoznávame jeho dva typy a to pravé alebo ľavé.

 

Zrejme najelegantnejšou formou presklenia sú krby obojstranné. Do ohniska takéhoto krbu sa môžete dívať z dvoch presklených protiľahlých strán. Obojstranné krby si však vyžadujú dostatok priestoru a hodia sa najmä do obývacích hál alebo obývačkách prepojených s kuchyňami. Menej typickým riešením sú aj trojstranné presklenia alebo vložky s panoramatickým presklením, ktoré umožňujú sledovať oheň s viacerých strán. Na vložkách s trojstranným presklením sa však tento vizuálny efekt prejaví o niečo nižším výkonom.

 

Krbové vložky trojstranné

 

Podľa spôsobu odovzdávania tepla sa krby rozdeľujú na teplovzdušné, akumulačné, kombinované teplovzdušné akumulačné a teplovodné.

 

Teplovzdušný krb je najlacnejším a pravdepodobne práve preto aj najbežnejším typom krbu. Princípom vykurovania je obostavaná krbová vložka s rozvodmi, ktoré rozvádzajú ohriaty vzduch do ďalších miestností v dome. Jeho výhodou je lacná a pomerne rýchla, nekomplikovaná stavba a skutočnosť, že sa v krbe rýchlo rozhorí a rýchlo začne ohrievať vzduch v miestnostiach. Jeho najväčšou nevýhodou to, že vzduch v interiéri sa neohrieva rovnomerne a je rozdelený na niekoľko zón s citeľne rozdielnymi teplotami. Ďalšími nevýhodami je vysušovanie vzduchu a vírenie prachu, čo ho nerobí vhodným pre domácnosti alergikov či ľudí s inými ochoreniami dýchacích ciest.

 

Akumulačné krby vykurujú na princípe teplovzdušného krbového ohniska, ktoré je uzavreté v obstavbe bez možnosti nasávania či výduchov. Teplo z akumulačných krbov sa šíri sálavým spôsobom, ktorý je veľmi príjemný a zdravý, vhodný aj pre alergikov. Pri kúrení akumulačnými krbmi sa nevíri prach a pri minimálnej údržbe dosahujú tieto krby dobrú životnosť. Po naakumulovaní tepla, dokáže krb ešte niekoľko hodín sálať príjemné teplo. Nevýhodou akumulačných krbov je veľmi pomalý nábeh tepla, čo ich predurčuje na využitie v trvale obývaných obydliach. Výstavba akumulačných krbov je drahá a to aj vďaka zložitých rozvodov do ďalších miestností. Akumulačné krby si vyžadujú odborné plány a kvalitné zhotovenie. Okrem toho musí stavebník rátať s veľkým váhovým zaťažením stavby.

 

Teplovzdušný akumulačný krb je kombináciou teplovzdušného krbu a akumulačnej nadstavby, najčastejšie v podobe akumulačných prstencov, ktoré sú umiestnené pri dymovode. Jeho stavba nie je zložitá i vďaka jednoduchým rozvodom do ďalších miestností. Krb má pomerne rýchly tepelný nábeh a po vyhasnutí, dokáže ešte pomerne dlho sálať teplo. Okrem týchto výhod má aj niekoľko nevýhod, ktorými sú vírenie prachu, nadmerné vysušovanie vzduchu a taktiež aj pomerne vysoká hmotnosť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Moderné krby

 

Stavebný materiál pre kozuby a krby

 

Ďalšie články na tému Krby a krbové vložky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.remix-kamin.ru, www.termokaminy.ibud.ua, www.kaminua.com.ua