Zateplenie strechyAzda najčastejšou strešnou konštrukciou, ktorá sa v súčasnosti u nás využíva sú šikmé strechy. Aj tie však majú svoje úskalia.

 

Výhodou šikmých striech je predovšetkým skutočnosť, že – na rozdiel od striech plochých - poskytujú pod samotným strešným plášťom dostatok miesta na bývanie. Záleží pravda aj od konštrukcie strechy, pretože nie každé zoskupenie krokiev poskytuje ideálny priestor na bývanie. V zásade platí, že čím menej ich je, tým – logicky – máme k dispozícii viac priestoru. Na strane druhej však nie je možné podceňovať nosnosť konštrukcie kvôli estetickým hľadiskám, inak nám celá strecha môže zjednodušene povedané „spadnúť na hlavu!

 

Druhou pomerne častou chybou je to, že naopak, preceňujeme nosnosť strešnej konštrukcie, alebo samotného krovu a zaťažíme ju príliš veľkou váhou. Toto riešenie nie je dobré ani z konštrukčného a ani z cenového hľadiska. Veľmi dôležité je správne zateplenie strešného plášťa, či už bývame priamo pod ním, alebo nie, pretože pomáha v dlhodobom horizonte uchovať strechu dlho zdravú a krov suchý. To všetko za predpokladu, že izolačné vrstvy budú uložené v správnom poradí a nevznikne medzi nimi vrstva, kde sa bude vodná para kondenzovať.

 

V súčasnosti sa obvykle používajú dva spôsoby zateplenia striech – s odvetranou vzduchovou medzerou a bez vzduchovej medzery. Vzhľadom na klimatické podmienky, ktoré u nás panujú, odborníci skôr odporúčajú realizovať zateplenie striech s odvetranou vzduchovou medzerou, ktorá umožní rýchlejšie sa zbavovať kondenzátu. Izoláciu obvykle vkladáme medzi krokvy do pomocných roštov, do ktorých sa izolačné dosky stlačia a natesno osadia.

 

Môžeme sa buď rozhodnúť pre dosky s vyššou hrúbkou, alebo izoláciu môžeme poskladať z viacerých vrstiev, pričom dávame pozor, aby sme nemali škáry v súvislej línii po celej dĺžke izolácie, ale ich prestriedame. Pri zatepľovaní šikmej strechy je dôležitou súčasťou systému parozábranová fólia, ktorá nedovolí vodným parám, aby prenikli do krovu. Parozábranu je potrebné umiestniť presne tak, ako je popísané v návode – inak nám môže vzniknúť presne opačný efekt, aký potrebujeme.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kontrola strechy pred zimou: skontrolujte odkvapy a škáry

 

Strecha bez hromozvodu, viac než ľahkovážnosť...

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Strešné systémy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.dom-i-ogrod.dom.eu