Ak sa chcete problémom s upchatými odkvapovými žľabmi vyhnúť, siahnite po jednoduchom a finančne dostupnom riešení, ktorými sú už spomínané chrániče, čiže mriežky na zachytávanie nečistôt.

 

Stačí ich umiestniť do odkvapových žľabov a do žľabového kotlíka. Samozrejme, aj z týchto lapačov sa nečistoty musia odstraňovať. Ich výhodou je však fakt, že nahromadené nečistoty vám odkvapy neupchajú a dažďová voda môže voľne odtekať.

 

 

Skotrolujte odkvapové žľaby

 

Povolené spoje

 

Spoje jednotlivých dielov plechových žľabov tvoria spájkovanie alebo letované nity, staršie typy mohli byť spojené aj špeciálnymi tmelmi. Takto spájane diely sú nasadené do seba, čo znamená, že sa na miestach spojov jednotlivé kusy prekrývajú.

 

V prípade, že niektorí zo spojov povolí, voda nepreteká do ďalšej nadpojenej časti, ale preteká cez špáru, najčastejšie priamo na múr. Poškodenú časť môžete skúsiť znovu prenitovať, čo je ale dosť prácne, lebo odkvapové žľaby musíte demontovať z hákov.

 

Jednoduchší spôsob ako odstrániť vzniknutú škáru je jej vyplnenie kvalitným silikónovým tmelom. Aby tmel nepovolil ani pod vplyvom zmien teplôt, treba poškodenú časť pretrieť farbou alebo vzniknutý spoj prelepiť opravnou páskou.

 

Ak zistíte, že aj napriek suchému počasiu a vyčisteným, opraveným žľabom v systéme stojí voda, príčinou je pravdepodobne jeho nedostatočný spád. Na každých 10 m žľabov, by mal spád predstavovať rozdiel 2-3 cm. Ak si trúfate, môžete sa tento problém pokúsiť vyriešiť aj sami. Žľab budete však musieť uvoľniť z plechových úchytiek hákov po celej jeho dĺžke a upraviť ohyby nosných hákov. Ohýbať začnite od zvodu alebo od žľabového kotlíka. Najdôležitejšie je vedieť posúdiť, o koľko budete musieť ohnúť po rade všetky jednotlivé hák, aby ste dosiahli potrebný spád.

 

Ak zistíte, že spád systému je úplne opačný ako je potrebné, budete žiaľ musieť demontovať nielen žľaby, ale aj háky a znovu ich namontovať v správnej výške.

 

Zamŕzanie žľabov

 

Zamŕzanie vody v žľaboch, je problém, ktorý sa, samozrejme prejavuje len v zimnom období. Riešiť ho však musíte jednoznačne za lepšieho počasia. Zamŕzanie žľabov môže byť následkom tak nedostatočného spádu, ako aj nečistotami upchatého žľabu. Ak vám žľaby zamŕzajú aj po odstránení týchto prvotných možných príčin, doporučujeme vám, temperovať žľaby prostredníctvom elektrických káblov. Jeho účinok navyše dokáže zamedziť tvorbe často aj nebezpečných cencúľov.

 

Skotrolujte odkvapové žľaby

 

Takéto vyhrievanie sa dá regulovať ručne. Zabudovanie automatickej regulácie vám však dokáže bez vášho zásahu zabezpečiť, aby bol vyhrievací systém zapnutý v prevádzke len čas nevyhnutne potrebný na roztopenie tvoriaceho sa ľadu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Strecha bez hromozvodu, viac než ľahkovážnosť...

 

Čistenie odkvapov po zime

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Strešné systémy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.waermeboden.de,  www.krieger-therm.ch, www.nbd-online.nl