Označenie chemická kotva vzniklo pre ľahšiu orientáciu remeselníkov, ktorí boli zvyknutí pracovať s kotvami oceľovými. Tie sa používajú na uchytenie najrôznejších predmetov a stavebných prvkov tam, kde by klasická skrutka s hmoždinkou nemusela stačiť. Napríklad pri inštalácii zábradlia, striešok či schodísk. Je dobré spomenúť ich ako alternatívu ku kotvám chemickým.

 

Oceľové kotvy

 

Systém oceľových kotiev možno prirovnať k skrutkovaniu do hmoždiniek, ale skrutka sa v tomto prípade skrutkuje do oceľového plášťa, ktorý sa zatĺka do vyvŕtanej diery v stene. Kužeľovitý nadstavec na kotve potom zabezpečí jej pevné usadenie v stene. Je vhodné vŕtať dieru pre kotvu hlbšie ako je dĺžka kotvy a je potrebné myslieť na to, že kotvu je na rozdiel od hmoždinky veľmi ťažké zo steny odstrániť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Samonivelačné stierky - príprava podkladu

 

Nové izolačné materiály šetria nielen peňaženku ale aj priestor

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a nápady na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.goetzmoris.com

Autor: Ivan Nôta