V súčasnosti čoraz viac ľudí preferuje prácu z pohodlia vlastného bytu či domu. Je to výhodné tak pre zamestnávateľa ako pre zamestnanca. Zamestnávateľ nemusí mať starosti s prenájmom kancelárskych priestorov ani so zvýšenými poplatkami za energie vrátane vodného a stočného. Zamestnanec dokáže v domácom prostredí pracovať výkonnejšie a bez pocitu, že mu niekto „stojí za chrbtom“ podáva lepšie výsledky.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Na druhej strane - všetci, ktorí pracujú v pokoji a pohodlí svojho domova k tomu potrebujú aj priestor, hoci by to mal byť len malý kútik k občasnému úradovaniu. Zamyslime sa teda nad tým, kde a ako by sme mali malú pracovňu – office - v byte vytvoriť.

 

Organizácia malej domácej kancelárie môže byť tvrdým orieškom, no zároveň aj malým dobrodružstvom. V mestskom či panelákovom byte bude taká kancelária vyzerať  zrejme trochu inak, než v  rodinnom domčeku.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Dôležitá je v prvom rade lokalizácia. Kde presne sa bude domáca kancelária nachádzať?  Umiestnenie stola a stoličiek môže byť takmer všade a výhovorky typu „nie je miesto“ nefungujú. Existuje obrovské množstvo ľudí, ktorí si dokázali vytvoriť pracovný kútik v kuchyni, šatni, komore, na chodbe, v spálni, obývačke a dokonca aj na balkóne. V súčasnej dobe sa tiež môžeme stretnúť s časťou zimnej záhrady, ktorá je určená práve na prácu z domu. 

 

Aj kedysi pred mnohými rokmi bývali časti izieb určené na prácu. Dnešní bytoví architekti zvyknú s humorom poznamenať, že ak mali naši prastarí rodičia miesto v dome pre šijací stroj (ale napríklad tiež hrnčiarsky kruh a podobne), nemalo by ani nám robiť problém vyhradiť časť nášho bývania pre malý stolík s počítačom.

 

Je však veľmi rozumné, ak s takýmto priestorom rátame v miestach, kde nebudeme mať problém s pripojením k elektrickej sieti a WiFi.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Dôležitou časťou vašich plánov je tiež vhodná voľba osvetlenia. Drvivá väčšina ľudí, pracujúcich z domu, potrebuje ako hlavný pracovný nástroj počítač. Tým v podstate postačí malá LED lišta, aby videli na klávesnicu. Ak je však náplňou manuálna práca, tu už bude potrebné veľké svietidlo s mäkkým žltým svetlom. A ak ani to nepostačuje, budete sem musieť zakúpiť prídavné svetlo na flexibilnej báze. Samozrejme – mať pracovňu oproti veľkému oknu je najvýhodnejšie.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Niektoré riešenia domácej kancelárie si však budú vyžadovať aj drobné stavebné zásahy: môžeme napríklad v  spálni vybudovať pri okne časť novej priečky a oddeliť tak pracovňu od priestoru na spanie. Musíme pri tom však dbať na to, aby sme si celú miestnosť príliš nezatienili.

 

Kancelária v spálni bez oddeľujúcej priečky je vhodná len pre študentov, mladých ľudí, ktorí sú „single“.  Manželský pár a dospelí ľudia, žijúci spolu trávia podstatnú časť dňa premýšľaním o rodinných veciach rôznej obtiažnosti a mali by sa zdržať vytvárania pracovného kúta v spálni bez oddeľovacej priečky.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Ďalšou možnosťou je office v priestrannej obývacej izbe, ktorý budeme iste z dôvodu svetlosti a väčšej komunikatívnosti prepájať s  kuchyňou. Tento priestor nám nesporne ponúkne necelé dva metre štvorcové pre pracovný kút. Ten môžeme zostaviť úplne samostatne, alebo ho zakomponovať do celej obývacej zostavy, čím môže vzniknúť jeden kompaktný efektný celok, ktorý sa stane pracovňou iba vtedy, ak ju budeme potrebovať.

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

Office priestor vo vašom byte

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Interiérové trendy 2017

 

Vidiecky štýl: možnosti dizajnu obývacej izby

 

Ďalšie články na tému Interiér a nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.archidom.ru

Autor: Ivan Nôta