Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti. Pri väčšom rozsahu prác radšej najmite kamenára s patričnými skúsenosťami a špeciálnym náradím. Pre hrubšie opracovanie niekoľkých pieskovcových blokov si vystačíte so širokým sekáčom (kúpite ho v hobbymarketoch a hodí sa aj k osekávanie omietok), ale napríklad pri delení kameňov rozbrusovačkou (flexkou) bez chladenia riskujete poškodenie náradia aj kameňa a pri pokuse ochladzovať flexku prúdom vody bez nutnej bezpečnostnej úpravy zase riskujete život.

 

Opracovanie kameňa na altánok

 

Kamene sa opracovávajú tiež vŕtacím kladivom s rôznymi nadstavcami. Ak by ste sa však chceli do práce s kameňom pustiť na plno a zaobstarať si kamenársku výbavu, nie sú postupy až tak zložité. Kamene sa na hrubo upravujú spomínaným širokým dlátom, ktorý odštiepi požadovanú vrstvu. Pre stabilitu kameňa, rozloženie sily úderu a presnosť práce je vhodné osekávať kamene na vrstve piesku. Na potrebný rozmer sa kamene tiež režú výkonnými flexkami s diamantovým kotúčom, ktorá je kvôli nutnosti súbežného chladenia vodou zabezpečená oddeľovacím transformátorom.

 

Plochy rezu sa po odlomení upravujú vŕtacím alebo pneumatickým kladivom s plochými alebo špicatými nástavcami. Pre presnosť stavby sa najprv vyskladáva vždy niekoľko kameňov na sucho, pričom vrstva malty je nahradená drevenými latkami. Pokiaľ je treba kamene pre presné murovanie ešte upraviť, používajú kamenári špeciálne oceľové kliny, ktoré sú buď na tieto účely vykované, alebo vyrobené zo starých sekier.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Stavba altánku s vnútorným otvoreným ohniskom

 

Princíp údenia v udiarni

 

Ďalšie zaujmavé články a rady na tému Prístrešky a altánky

 

 

3.7.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.v-procese.ru

Autor: Ivan Nôta