Outrial vyjadruje myšlienku atypického átria ktoré je zároveň súčasťou interiéru i exteriéru budovy.

Táto idea však nie je príliš stará a datuje sa až od roku 2004. Za všetko údajne môže jeden náročný zákazník, ktorý si prial, aby bol jeho nový dom „vystrihnutý“ zo zelene, ktorá by mala neskôr tvoriť strechu príbytku.

 

Outrial – vyšší level átriového domu

 

Domy so zelenou strechou neboli v tom čase nejakou zvláštnosťou a tak projektant vytvoril najideálnejšie riešenie. Vtedy však od investora prišla ďalšia žiadosť: vytvoriť priestor pre malé nahrávacie štúdio, ktoré by bolo zónou oddychu, nenarúšalo vzhľad domu a zároveň by mohlo slúžiť ako zimná záhrada.

 

Outrial – vyšší level átriového domu

 

Dizajnér nelenil a nech sa javil jeho koncept akokoľvek šialene, v konečnom dôsledku vyzeral dom úžasne. Prízemie pôvodného projektu domu prepojil s trávnatou strechou prostredníctvom pomyselného „rezu“ v zelenej rovine a „ohýbaniu“ vyrezaných fragmentov smerom nadol. Takýto postup zmenil časť strechy na átrium s rozdielom, že novovytvorený priestor má všetky znaky vonkajšej záhrady spojenej s domom.

 

Outrial – vyšší level átriového domu

 

Zachováva však pritom bezpečný vnútorný priestor v budove. Tak vzniklo átrium, ktoré je zároveň súčasťou interiéru aj exteriéru budovy. A tak sa tento spôsob stal inšpiráciou pre mnohých moderných architektov súčasnosti, hoci je na rozdiel od klasického átria len desať rokov starý.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Moderná architektúra v znamení átria

 

Pavlač ako domová komunikácia

 

Ďalšie články na tému Domy

 

© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.archdaily.com, www.floornature.com, www.archinea.pl,

(i.n.)