Hovorí sa o ňom, že je takmer bezúdržbový a je to pravda. Náklady na údržbu sú totiž naozaj zanedbateľné. Špičkové technické riešenie pretrvá generácie a tak sa „krtkov dom“ javí ako vynikajúca rodinno – generačná investícia.

 

Životnosť, údržba a bezpečnosť domu, krytého pôdou

 

Čo sa týka bezpečnosti,  dom je krytý zemou a prístupnú má len jednu stranu. Zabezpečiť dom z jednej strany je vždy ľahšie ako zo štyroch strán. Bezpečnejší dom poisťovňa poistí radšej a za menej. Menej rizika od zlodejov, menšie škody v prípade vyčíňania prírodných živlov. Nech sa deje čokoľvek, s domom krytým zemou máte vždy strechu nad hlavou istú. Môžu sa doslova aj čerti ženiť, no vy budete v suchu a teple. Môže byť lepšie útočisko pre celú rodinu?

 

Zemina okolo domu ochráni pred ohňom. Žiadny blesk sa k domu nedostane. Elektrický výboj sa utlmí v zemine na streche, ktorá dom chráni. Nie je teda potreba bleskozvodu. Požiar dom neohrozí. Zvonka je len zemina zeminu a zvnútra sú hlinené omietky a výplne stien, ktoré chránia dom proti šíreniu požiaru. Dom vás ochráni pred vetrom, padajúcimi stromami a inými nástrahami. Zo strechy vám silný vietor nemá čo odfúknuť, na streche je len tráva a trávu neodfúkne ani ten najsilnejší vietor aký sme kedy na Slovensku namerali.

 

A aká je životnosť takéhoto domu? Presahuje neuveriteľných 100 rokov bez akýchkoľvek väčších a nákladnejších opráv, vrátane generálnych.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Štýlové kontajnerové domy a ich vybavenie

 

Plastová pivnica

 

Ďalšie články na tému Domy a byty

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.krtkodom.sk

Autor: Ivan Nôta