V súčasnosti je už len málo novopostavených domov, ktoré nepočítajú s terasou. Táto plocha, predstavujúca akúsi obývaciu izbu bez stien, je prechodným prvkom medzi domom a záhradou a je rovnako moderná ako aj obľúbená.

 

Záhradné terasy

 

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že projektovanie terasy musí byť jednoduchá a viac menej rutinná záležitosť, predsa len treba pri jej plánovaní dodržať niektoré zásady.

 

Záhradná terasa je vlastne spevnená časť terénu, ktorý prilieha priamo k domu v náväznosti na jeho interiér a to buď na kuchyňu, obývaciu izbu alebo na jedáleň. Toto má najmä praktický dôvod. Mimo oddychu totiž terasu radi využívame aj ako miesto stvorené na stolovanie či posedenie s priateľmi. Často máme na nej umiestnený aj pevný gril a tak by cesta do kuchyne pre zabudnutý nôž či tanier, mala byť čo najpriamejšia a najkratšia.

 

Záhradné terasy

 

 

 

 

Záhradná terasa by z niekoľkých dôvodov mala ležať o 2-5 cm pod úrovňou podlahy obytnej miestnosti na ktorú nadväzuje. Jedným z dôvodov je ochrana interiéru pred vniknutím dažďovej vody, ďalším to, že terasa je zaťažovaná menej ako celý dom a preto bude sadať iným spôsobom. Terasa by nemala byť posadená hlbšie, aby sa prístup do domu zbytočne nekomplikoval schodmi.

 

Aby sme si dokázali príjemné prostredie záhradnej terasy dokonale vychutnať, musí byť situovaná tak, aby sme mali na nej dostatok súkromia. Z časti nám ho poskytne samotný dom, zbytok máme možnosť doriešiť napr. cloniacimi konštrukciami, pergolami či paravánmi, alebo by sme sa mali rozhodnúť pre vysoký nepriehľadný plot. Plot je schopný plniť aj funkciu zvukovej izolácie, pergoly a paravány majú zase výhodu v tom, že sa dajú pekne vysadiť rastlinami.

 

Podstatná je aj orientácia terasy vzhľadom k svetovým stranám, každá zo strán však má rovnako svoje „pre“ ako aj „proti“. Väčšina stavebníkov túži mať terasu situovanú na juh. Južná strana je jednoznačne najslnečnejšia, treba si však uvedomiť, že počas leta ju budeme musieť, aspoň na niekoľko hodín napr. počas obeda, zatieňovať umelo. Výhodu východnej terasy môžeme využiť ako miesto na chutné raňajky pri vychádzajúcom slniečku, západnú stranu využijeme najmä za teplých večerov, no a výhodu severnej strany určite oceníme počas letných horúčav.

 

Ak nám to náš pozemok a rodinný rozpočet umožňuje, postavme si teda aspoň dve terasy a to na dve rozličné svetové strany, resp. kombinujme ich umiestnenie aj vzhľadom na orientáciu balkónov, lodžií a terás na poschodí.

 

Záhradné terasy

 

Čo sa týka maximálnych rozmerov záhradných terás, obmedzujú ich skutočne len rozmery pozemkov. Ich šírka by mala predstavovať pomer k veľkosti domu, ale v podstate o jej veľkosti rozhodne jej účel. Pre stanovenie minimálnej šírky platí rozmer 2- 3 metre. Ak chcem na terase podávať jedlo, treba aby sa nám na ňu zmestil kuchynský stôl so stoličkami alebo aspoň vkusná rohová lavica.

 

Čo sa týka zatienenia terás, mali by sme jeho výber zvažovať skutočne z pohľadu na jej orientáciu na svetové strany. V niektorých prípadoch nám môže postačiť aj väčší stabilný slnečník, inokedy stačí vkusná hustejšia pergola obrastená popínavým rastlinstvom.

 

Vo všeobecnosti sú však ideálnym tienidlom výsuvné markízy vybavené elektronickými spínačmi, ktoré aj v prípade našej neprítomnosti a nepriazni počasia, markízu zvinú a ochránia ju tak pred poškodením.

 

 

A ešte tip: Ak sa rozhodujeme pre bazén, mali by sme ho pripojiť k terase. Je to nielen estetickejšie ako umiestnenie vo vzdialenej časti záhrady, ale hlavne praktickejšie.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 
 
1.7.2008© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.gartengestaltung-sucker.de, www.terrassebois.designblog.fr, www.architekturbuch.de