V mnohých, najmä starších stavbách rodinných domov sa neraz stretávame z javom, ktorý nazývame vlhnutie muriva. Nepríjemné vlhké mapy, ťahajúce sa po stenách a stúpajúce v mnohých prípadoch až po stropy prízemia, sú nepekné nielen na vzhľad, ale často sú aj zdrojom potuchnutého zápachu a navyše nebezpečným ohniskom šíriacich sa plesní.

 

podrezanie muriva

 

Murivo a povrchové vrstvy sa účinkom vlhkosti narušujú, strácajú svoj pôvodný vzhľad a časom sa začnú rozpadať. Tieto javy má na svedomí voda, ktorá presakuje do stavebných konštrukcií cez pórovitú konštrukciu obvodových múrov.

 

Jednou z najstarších metód, ako znížiť obsah vlhkosti v murive je podrezávanie muriva, ktoré má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Táto metóda spočíva v prerezaní muriva po jeho celej šírke špeciálnou lanovou alebo reťazovou pílou a vložením vhodnej vodorovnej hydroizolácie do vzniknutej škáry.

Výber vhodnej technológie podrezávania je závislý najmä od materiálu, ale i hrúbky a kvality muriva. Ovplyvňuje ho aj možnosť prístupu k murivu a to z jednej alebo oboch strán.

 

Ako na podrezanie muriva?

Na samotné podrezanie muriva sa dnes najčastejšie používajú motorové píly s vídiovými reťazami. Zmiešané murivo, betón a železobetón sa používa diamantové la no, ktoré cez vodiace kladke poháňa elektrohydraulický systém. Klapky musia byť pritom upevnené na stene. Rez sa vedie vo vodorovnom smere v škáre medzi tehlami, prípadne medzi kamenným základom alebo podmurovkou a vrstvou tehál. Ak sa podrezáva murivo tehlové, je možné ho rezať ručnou pílou ale rez je potrebné viesť v niekoľkých intervaloch a to približne po 1 m.

 

Podrezávanie muriva

 

Do vytvorenej a vyčistenej škáry sa potom vsúva izolačná fólia hrubá 2 mm, ktorá dokáže zabrániť nielen prestupu vody ale aj radónu. Aby nedošlo k porušeniu statiky, vzniknutá škára sa potom vyklinuje. Znamená to, že sa do nej vložia kliny z tvrdého dreva alebo tvrdených plastov, aby sa zamedzilo neželanému sadnutiu muriva. Niektoré špeciálne plastové doskové kliny majú únosnosť až 500 kg/ cm2. Do škáry sa potom vložia plastové rúrky a celá sa omietne. Po zatvrdnutí omietky sa do škáry cez rúrky naleje expanzná malta, čím sa otvor úplne vyplní. Ak sú škáry hrubšie, na vyplnenie priestoru sa používa cementová zmes, ktorá sa do nich vstrekuje pod tlakom. Tento spôsob izolácie je vhodný pre tehlové múry dosahujúce hrúbku aj do 130 cm.

 

Podrezávanie muriva

 

Reťazovou motorovou pílou sa dajú ošetriť všetky druhy tehlových stien, aj susediace s iným objektom. Stačí ku nim totiž pristupovať len z jednej strany. Pri podrezávaní muriva diamantovým lanom treba na jeho chladenia použiť vodu, ktorá vyplachuje reznú škáru. Veľkou výhodou tejto technológie je jej trvanlivosť a účinnosť a to, že ako jedinú metódu je ju možné použiť na rezanie kamenných a betónových konštrukcií a taktiež na tvorbu zvislého rezu. Nevýhodou podrezávania domu diamantovým lanom je skutočnosť, že táto technológia potrebuje prístup z oboch strán. Nekonečné diamantové lano píly totiž prechádzajú kladkami, ktoré sú prichytené k múru z oboch strán.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Podzemná voda v pivnici

 

Parozábrana a parobrzda v podkroví

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Izolácie

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.plantatekst.info,