Ak patríte k tým, čo si v lete radi uvaria kotlíkový guláš na záhradke, dáme vám zopár tipov k tomu, aby bolo vaše záhradné ohnisko dobré a bezpečné. Jeho nevýhodou oproti grilu alebo krbu je totiž skutočnosť, že nie je chránené pred vetrom.

 

Postavte si záhradné ohnisko

 

Záhradné ohnisko by malo byť umiestnené vo vzdialenejšom kúte záhrady, najmä kvôli tomu, aby nám dym neliezol priamo do domu. Ideálnym aj miesto v miernom svahu alebo s nerovnosťami, pretože umožní ohnisko aspoň z jednej strany zapustiť ohnisko do zeme a tiež ho chrániť od vetra.

 

Ohnisko má najčastejšie tvar kruhu s hĺbkou 20 cm a priemerom do 60 – 70 cm. Tieto rozmery sú ideálne pre jeho dostatočný ťah a taktiež pre veľkosť dreva, ktoré by ste inak museli rezať na kratšie polená. Okrem kruhu, môže mať ohnisko aj tvar štvorca alebo obdĺžnika, musíte si ale uvedomiť, že jeho čistenie bude problematickejšie.

 

Postavte si záhradné ohnisko

 

Ohnisko si môžete postaviť nielen zapustené ale aj vyvýšené od terénu.

 

Návod na stavbu ohniska: Vykopte jamu hlbokú asi 60 cm, ktorá sa ku dnu lievikovito zužuje. Naplňte ju dvoma vrstvami kameniva, pričom začnite väčšími kameňmi a pokračujte menšími, pokračujte štrkom a celkom navrch nasypte piesok. Drenáž je potrebná na odvodnenie ohniska v prípade, že sa nachádza na ílovitej pôde. Ohniskovú priehlbinu obložte plochými kameňmi alebo tehlami, ktoré znemožnia ohňu rozšíriť sa do okolia.

 

Postavte si záhradné ohnisko

 

 

Tip od nás: Ak nie ste zdatným kutilom, ohnisko na jednoduché opekanie si môžete kúpiť aj v obchode. Prenosné ohniská sú vlastne nerezové alebo oceľové koše, alebo lepšie povedané stolíky na nožičkách alebo na jednej centrálnej nohe. Na tieto stolíky je nasadený perforovaný kôš. Mobilné ohniská sú cca 60 cm vysoké, majú v priemere okolo 50 cm a vážia niečo cez 10 kg. Manipulácia s nimi je jednoduchá a preto sa stávajú aj u nás čoraz obľúbenejšími.

 

Postavte si záhradné ohnisko  

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Päť rád pre stavbu letnej terasy

 

Odvodnenie terasy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Terasy, altánky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: src.discounto.de, valmargstone.com, lonelybloggers.com