Záhradný krb stavbaUvažujete nad stavbou záhradného krbu? Ak áno, potom by ste mali venovať pozornosť tomuto článku. Prinášame vám v ňom niekoľko informácií, ktoré by ste mali poznať ešte pred zahájením plánovania stavby.

 

Každé zariadenie na prípravu jedla, či už je to krb, gril alebo aj ohnisko sa musí riadiť niekoľkými zákonitosťami. Zamyslite sa teda nad jeho umiestnením.

 

V prvom rade...Ak má byť krb dobre a ľahko prístupný a obsluhovateľný, musíme k nemu zabezpečiť dobré prístupové cesty. Za ďalšie, musíme myslieť aj na vhodné manipulačné priestory.

 

Veď na prípravu jedál (krájanie, klepanie, obaľovanie atď.) potrebujeme pracovnú plochu, nehovoriac už o tom, že počas prípravy chceme mať potraviny a ingrediencie pekne „po ruke“. Taktiež budeme potrebovať niekam uložiť všetko kuchynské náčinie potrebné ku práci a naplánovať je potrebné aj vytvorenie miesta na kuchynské utierky. Bolo by vhodné mať v blízkosti tečúcu vodu, ale v podstate nám na opláchnutie rúk a neskôr aj umývanie riadu môže postačiť aj väčšia nádoba s teplou vodou.

 

Záhradný krb a jeho stavba

 

 

Rady a tipy pre stavbu záhradného krbu

 

- Dôležitý je aj priestor na uloženie zásob paliva.

 

- Aby sme pri príprave jedál mali pod nohami pevný základ, bolo by vhodné vydláždiť miesto okolo grilu, povedzme keramickým materiálom, tehlami, alebo kamennou dlažbou. Veď si len predstavte, ako pri príprave jedla postávate na tráve, ktorá môže byť napríklad ešte vlhká po daždi. Odhliadnuc od tejto predstavy, neustálym chodením sem a tam, by sme ju asi dosť rýchlo zošliapali a zodrali.

 

Záhradný krb stavba  

 

 

- Pri plánovaní stavby krbu je taktiež potrebné myslieť aj na tých, ktorý budú naše jedlá požívať a na ich pohodu. Pevný základ by ste mali vytvoriť aj na mieste, kde bude stáť stôl a stoličky. Tu môžete využiť aj drevené pódium, či podlahu.  

 

- Po daždi môžu zostať rozmočené aj príchodové chodníky vedúce ku krbu. Doporučujme ich vysypať jemným štrkom, ale samozrejme, ešte predtým by ste mali spevniť ich podložie  

 

- Nech sa už rozhodnete v záhrade umiestniť krb alebo iba gril, je dobré vždy si zistiť najčastejší smer vetra. Je to nutné najmä vtedy m ak nebudeme na prípravu pokrmov používať výhradne iba drevené uhlie, elektriku či plyn. Zabránime tak mnohým potenciálnym konfliktom s našimi susedmi, ktorým by dym z komína nášho záhradného krbu mohol vnikať, napríklad cez otvorené okná, priamo do bytu.  

 

- A keď sme už tým pádom pri hľadaní vhodného miesta pre náš nový krb, nesmieme opomenúť ešte ďalšiu dôležitú podmienku. Počas letných dní slniečko veselo hreje a páli, takže pred nim musíme našich hostí pri jedle chrániť. Naproti tomu večer treba zaistiť to, aby boli dostatočne chránení pred prípadným chladom či vetrom.

 

- Pokiaľ nenájdete celkom ideálne miesto, pomôžu vám ochranné steny, ktoré sú u majiteľov záhradných krbov obľúbené nielen ako ochrana proti vetru, ale slúžia aj napr. proti zvedavým pohľadom susedov.

 

- Vhodným miestom pre stavbu krbov sú aj zastrešené terasy, kde sa nemusíme obávať dažďa či inej nepohody. Ak terasa nemá strechu, pokojne môžete na tento účel využiť rolovaciu plátennú markízu. Dokonca vám poslúži ešte lepšie...V prípade vhodného počasia ju len zrolujete a nad hlavou budete mať iba modré nebo.

 

Záhradný krb stavba

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ohnisko z disku kolesa nákladného auta

 

Ako postaviť murovaný záhradný gril s udiarňou

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.busse-kamine.de, www.pruchnewski.de, www.fruehauf-kamine.de, www.amortech.co