Zimná terasaLen málokto z nás netúži po zimnej terase - presklenom útulnom a teplom priestore, ktorý nám poskytuje nielen miesto na prezimovanie rastlín, ale aj fascinujúci pohľad do exteriéru. Ak premýšľate nad vybudovaním takéhoto priestoru, musíte poznať niekoľko kritérií, ktoré by plánovaná stavba mala spĺňať.

 

Niektorí stavební odborníci tvrdia, že zimná terasa, nazývaná tiež zimnou záhradou, sa nemusí postaviť súčasne s domom. Vhodnejšie dokonca je, ak sa terasa postaví v miernom časovom odstupe od dokončenia hlavnej stavby a to najmä v prípade, že sa jedná o stavbu domu murovaného. Takmer každá novostavba sa totiž najprv potrebuje zbaviť vlhkosti. Iní architekti považujú za správne riešenie zimnej záhrady priamo v projekte domu, pretože sa ľahšie zakomponuje do architektonického riešenia. V projektovej fáze je totiž jednoduchšie riešiť aj technické súvislosti, akými sú napríklad prívod elektriny a vody, vykurovanie alebo vetranie.

 

Hlavným kritériom na správny výber miesta pre zimnú terasu alebo záhradu je orientácia domu na svetové strany a nadväznosť na riešenie jeho interiéru. Zimná záhrada by v našom klimatickom pásme mala byť orientovaná na juh, pretože práve táto orientácia dáva záhrade možnosť naakumulovať potrebné množstvo slnečnej energie. Ak by sme stavby zimnej terasy orientovali na inú svetovú stranu, nedokázala by plniť svoj účel. Severná strana by síce zaručila nižšie teploty v interiéri a tak by sme nemuseli vyhadzovať peniaze za jej nákladné zatienenie.

 

zimná záhrada

 

 

Takáto terasa alebo záhrada by sa však dala využívať skôr ako pracovňa alebo dokonca ateliér a slúžila by viac ako ochrana severných obvodových konštrukcií pred pôsobením klimatických zmien. Východná orientácia by zase zaručila príjemnú atmosféru ráno, ale v neskorších poobednajších hodinách by bola intenzita svetla veľmi nízka a teplota v interiéri by značne poklesla. Podobne tak nie je ideálne ani umiestnenie zimnej záhrady smerom na západ. Horúce letné poobedné slnko by mohlo dom prehriať, čo by mohlo spôsobovať vysoké teploty v miestnosti a tým ďalšie náklady určené pre nákup tieniacej techniky či odvetrávania.

 

 

Zimná terasa

 

Rozmery zimnej terasy

 

Čo sa veľkosti zimnej terasy týka, záleží samozrejme o nášho rozhodnutia a účelu, ktorý by mala spĺňať. Pokiaľ nechceme postaviť záhradu, ktorá je vhodná len na pestovanie kvetov, ale ju mienime využívať skutočne ako ďalšiu obytnú miestnosť, mala by mať veľkosť minimálne okolo 25 m 2. V každom prípade by však obývateľná zimná záhrada nemala byť menšia ako 15 m2, pretože ak si v nej chceme, napr. užívať príjemné raňajky, len pre stôl so stoličkami potrebujeme plochu približne 5-6 m2 . Aby sme do nej pohodlne uložili potrebný nábytok, alebo v nej vybudovali komunikačné terasy, mala by zimná záhrada byť rozhodne hlbšia ako 2,5 m. Pozor, príliš hlboká záhrada by v zimných mesiacoch mohla brániť svetlu prechádzajúcemu do obytných miestností.

 

zimná záhrada

 

Prechod do exteriéru záhrady by mal byť bezbariérový, čo znamená, že vodiace koľajničky dverí musia byť zapustené do podlahy. Ak namiesto posuvných dverí hodláte zabudovať dvere otváravé, je potrebné do podlahy zabudovať magnetické prahy. V tomto prípade však nezabudnite počítať s tým, že priestor pre otváranie dverí vám uberie časť z obytnej plochy záhrady. Veľkosť zimnej záhrady však môže byť ovplyvnená aj tvarom stien a strechy, ktoré samozrejme, ovplyvňujú aj jej vzhľad. Aby zimná záhrada plnila svoj účel, treba poznať a dodržať aj niekoľko fyzikálnych zásad. Sklenné obvodové steny by mali byť kolmé a to preto, že v letných mesiacoch na zem dopadajú slnečné lúče pod sklonom 60° a v zime pod sklonom približne 20°. Kolmé steny teda dovolia v zime takmer optimálne vyhrievať priestor a v tele zase odrazia veľkú časť lúčov, čím zabránia prehrievaniu interiéru.

 

Strecha zimnej terasy alebo záhrady by mala byť šikmá so sklonom minimálne 10°, aby na nej nedochádzalo k zhromažďovaniu dažďovej vody a tým aj k zvýšenému usadzovaniu nečistôt. Pokiaľ však chcete, aby vaša zimná záhrada bola zrealizovaná skutočne kvalitne, mala by byť jej strecha odvodnená pomocou odkvapových žľabov, ktoré však svoj účel plnia pri sklone od 20°.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Sklenené steny zimných záhrad

 

Konštrukcie a stavba zimných záhrad

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Zimné záhrady

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.ruhrnachrichten.de, www.m-wintergarten.de, www.laiki.lv, www.wematrade.pl