Prírodné izolácie proti vlhkostiTak ako každá konštrukcia obklopená zeminou, mala by byť aj záhradná pivnica izolovaná proti podzemnej a zemnej vlhkosti. Izolácia spočíva v obalení konštrukcie materiálom, ktorý neprepúšťa vodu a vie zabrániť podzemnej časti vegetácie v prerastaní. Príroda ale sama dáva možnosť, ako sa brániť. Ak už raz vlhkosť prenikne zo pivnici cez murivo do okolitého terénu, musíte ju niekam a nejako odviesť. Túto prácu za vás prevedie štrk vo frakcii 4 až 8 mm vo vrstve minimálne 10 cm.

 

Len to by však nestačilo, pretože musíte zabrániť vlhkosti z okolitého terénu, aby nezneužila tento štrk pre svoje účely, a musíte štrk chrániť vrstvou kvalitného ílu. Nie však ílovitú hlinou, ale čistým ílom. Jeho vrstva by mala byť minimálne 50 cm. Ílová vrstva je ako pancier, cez ktorý sa voda nedostane. Ale je to opäť voda, ktorá vie íl odniesť pri priamom pôsobení. Preto vrstvu ílu opäť ochránite vrstvou štrku frakcie 4 až 8 mm, hrúbky 15 až 20 cm. Na tento štrk potom už môžete konštruovať humózne vrstvy pre vegetáciu.

 

Avšak pri dnešných možnostiach, ktoré poskytujú mnoho zaujímavých materiálov, je vhodné použiť na poslednú vrstvu štrku ešte geotextíliu, ktorá vie zabrániť prerastaniu koreňov a prestupovanie humusu do štrku. Toto vrstvenie má svoj význam aj pre tepelnú izoláciu. Keďže vytvoríte vrstvu o mocnosti 90 cm, vznikne tak vlastne nezámrzná hĺbka a teda sa nemusíte báť výskytu rosného bodu v pivnici. Vynikajúcim pomocníkom pri odvádzaní vlhkosti z okolia záhradnej pivnice sú tiež mnohé druhy rastlín, ktoré počas vegetácie netreba zalievať, ale ony samy si zoberú takmer všetku vlhkosť so zeme a okolitého vzduchu.

 

 

Prírodné izolácie proti vlhkosti

 

 

Čítajte viac:

 

Odhlučnené systémy vnútornej domovej kanalizácie

 

Ako sa vyhnúť chybám pri zatepľovaní fasády

 

Ďalšie články na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP©

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: idealsad.com, couo.ru

Autor: Ivan Nôta