Rekonštrukcia pochôdznej vrstvy pomocou tekutej dlažbyJednotlivé technologické kroky pri rekonštrukcii pochôdznej vrstvy balkónov závisia od rozsahu jej poškodenia a nutnosti sanácie podkladu. Predpokladajme variant, kedy odstránime pôvodnú poškodenú dlažbu a je nutné pripraviť podklad pre finálnu vrstvu tekutej dlažby.

 

1. mechanické odstránenie poškodenej dlažby: Dôkladne odstránime pôvodnú dlažbu a všetky nesúdržné a voľné častice.

 

2. oprava spádovej časti betónu opravnou maltou vrátane finálneho vyspádovania: Podľa rozsahu poškodenia opravíme cementovou opravnou maltou nerovnosti podkladu a upravíme spádovosť pre odtekanie vody.

 

 3. aplikácia hydroizolačnej hmoty (tekutá hydroizolácia): Aplikuje sa v kombinácii s hydroizolačnými pásmi, vrátane pružnej hydroizolácie rohových prechodov medzi balkónom a stenou. Tekutú hydroizoláciu je nutné aplikovať v 2 vrstvách do kríža, a to tak aby celková hrúbka bola minimálne 1,5 mm. Prechody medzi balkónovou doskou a stenou alebo atikou riešime pomocou pružných hydroizolačných pásov (zamedzíme praskaniu rohových spojov).

 

4. epoxidová penetrácia: Nasleduje po vytvrdnutí a vyzretí opravných mált a hydroizolácie (cca 7-10 dní)

 

5. aplikácia finálnej nášľapnej vrstvy: Tekuté dlažby aplikujeme v minimálnej pochôdznej hrúbke 3 mm.

 

6. aplikácia epoxidovej živice: Dosýtenie tekutej dlažby a vytvorenie vodonepriepustnej a ľahšie udržiavateľnej vrstvy.      

 

Príprava podkladu je najdôležitejším krokom zo všetkých ďalších operácií. Ak pôvodná dlažba nie je odtrhnutá od podkladu, je možné previesť aplikáciu hydroizolácie a tekutej dlažby na existujúcu dlažbu. Starostlivé prevedenie hydroizolácie vrátane pružných hydroizolačných pásov nás zbaví budúcich starostí so zatekaním.

 

Epoxidová penetrácia je nevyhnutná pre kvalitnú prídržnosť finálnej tekutej dlažby. Tekutú dlažbu naťahujeme nerezovým hladidlom, ktoré musíme občas namočiť do riedidla, aby sme zamedzili prilepovaniu epoxidové živice. Po vytvrdnutí tekutej živice je nutné valčekom doplniť (dosýtiť podklad) epoxidovou zálievkovou živicou aby sme povrch úplne uzavreli a zamedzili prenikaniu vody. Tým vytvoríme vodonepriepustnú, monolitickú (bezškárovú) dosku vo farebnom - melírovom dizajne. 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Druhy garážových podláh

 

Príprava starej garážovej podlahy na renováciu

 

Ďalšie články na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

    

 

Foto: www.stroy-news.blogspot.com

(i.n.)