Rekonštrukcia podlahy pomocou ľahkého betónuPo konci zimy sa veľa z nás púšťa do rekonštrukcie svojho domova. Pri predstave, čo všetko nás čaká za námahu a ťažkú ​​prácu, však opravy často  radšej odkladáme. To už ale nie je nutné. Počuli ste o materiáli, s ktorým sa stane rekonštrukcia podlahy jednoduchou záležitosťou? Volá sa ľahký betón a buďte si istí, že práca s ním vám pôjde rýchlo od ruky.

 

Čo to je ľahký betón?

 

V ľahkom betóne je časť štrku nahradená značne ľahším materiálom. Jedným z najvhodnejších materiálov sú upravené polystyrénové granule, alebo keramzitové granule, vďaka ktorým je betón veľmi ľahký a zároveň tepelnoizolačný. Polystyrén poznáme všetci, čo je keramzit? Keramzit je moderný materiál, ktorý v prírode nenájdete, vyrába sa zo špeciálnych cyprusových ílov a vypaľuje sa v špeciálnych peciach za vysokých teplôt. Je ekologický, pevný, mechanicky odolný a nevadí mu teplo ani žiar. Ľahký betón má práve kvôli týmto štrkonáhradným materiálom  ideálne vlastnosti výplňového vyrovnávacieho materiálu. Všeobecne je možné povedať, že ľahký betón je nezastupiteľný všade tam, kde nie je možné položiť polystyrénovú dosku, alebo akýkoľvek iný doskový tepelnoizolačný materiál z dôvodov veľkých nerovností podkladu. Jeho pevnosť a zároveň trvanlivosť je rovnaká ako u bežných betónov.

Ľahký betón sa uplatní všade tam, kde potrebujeme vyrovnať, pritom zatepliť a nezaťažiť konštrukciu stavby.

 

Rekonštrukcia podlahy pomocou ľahkého betónuVlastnosti

 

S ľahkým betónom ušetríte pretože výrazne zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti. Pri súčasných cenách energií, ale aj technológií, ktoré znižujú platby za energie, sa oplatí zatepľovať. Málokto však vie, že to možno aj pomocou betónu. Platí, že čím ľahšiu hmotu použijeme, tým bude lepšie izolovať. Takýto  ľahký betón totiž nezaťažuje konštrukcie stavieb. Medzi jeho ďalšie veľké plusy patrí zdravotná nezávadnosť, ľahká opracovateľnosť, mrazuvzdornosť a pod.

 

Využitie

 

Ľahké podlahy majú skutočne široké využitie a je možné ich realizovať na všetkých miestach. Ideálny je tento materiál pre rekonštrukcie a pôdne stavby, pretože nezaťaží stropnej konštrukcie. Ľahký betón môžete využiť pri rekonštrukcii vyrovnávacích vrstiev podláh, keramických, trámových a klenbových stropov. Čiže nájde využitie predovšetkým na vodorovných stavebných konštrukciách.

Popritom ho ale možno bez obáv využiť ako vrstvu pre podlahové vykurovanie, ako výplň a vyrovnávaciu vrstvu konštrukcií.

 

Na podlahách sa ľahký betón používa k vyrovnaniu často veľmi nerovných plôch, kedy rozdiely vo výškach môžu byť v centimetroch, ale tiež v desiatkach centimetrov.

V prípade, že sú po podlahe ťahané rozvody vody, elektroinštalácie, etážové kúrenie, centrálne vysávače, hadice k prisávaniu vzduchu ku krbovým vložkám a pod., je možné veľmi výhodne  použiť pre zaliatie týchto rozvodov ľahký betón. Odpadá tým prácne vyrezávanie polystyrénových dosiek, alebo dosiek z minerálnej vlny, kedy navyše nemôžu vzniknúť teplotné mosty.

 

Miešanie ľahkého betónu

 

Podľa receptúr môžeme namiešať betón, ktorý váži od 200 kg/m3 do 900 kg/m3. Čím bude zmes ťažšia, tým bude mať vyššiu pevnosť v tlaku, ale menší tepelný odpor a naopak čím bude zmes ľahšia, tým bude mať lepšie tepelnoizolačné parametre, ale horšie pevnostné parametre. Stavebník sa môže sám rozhodnúť, ktoré vlastnosti vyzdvihne a ktoré potlačí, alebo sa rozhodne pre kompromis.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Renovácia striech

 

Príprava na lepenie obkladov v interiéri

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Rekonštrukcie

 

 

16.6.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: garant-beton.rf

Autor: Ivan Nôta