praskliny Počas prvých dvoch rokoch užívania novostavby sa často stáva, že vplyvom „usádzania“ domu v teréne dochádza k trhlinám v stenách. Najčastejšie sú to takzvané vlasové praskliny. Sú tenké a v mnohých prípadoch viditeľné iba z blízka. Ale sú. A je potrebné ich odstrániť.

 

V prípade, že sme si nechali postaviť dom na kľúč je samozrejme nutné s touto situáciou oboznámiť stavebný dozor a následne aj firmu, ktorá nám dom stavala. Všetky stavebné firmy berú takéto praskanie v prvých mesiacoch, ako úplne normálne, dokonca by mali na to pri odovzdávaní rodinného domu do užívania upozorniť. Po nahlásení problému zvyčajne firma príde vzniknuté trhliny odstrániť. Pri svojpomocne postavených domoch si môžeme tiež pozvať odbornú stavebnú firmu, ktorá nám praskliny zatmelí.

 

Veľakrát sa však stáva, že odstránením a pretretím trhlín zničíme takmer novú maľovku. Preto sa odporúča prvé dva roky použiť ako vnútorný náter bielu farbu. Rôzne farebné odtiene sa totiž nedajú namiešať tak presne, aby po oprave trhlín nebolo nič vidno.

 

Tu je nutné podotknúť, že najvýhodnejšie pre nás je zostať so stavebným dozorom v kontakte aj niekoľko rokov po ukončení stavby. Prečo? Stáva sa, že praskliny sa budú zjavovať aj po niekoľkých rokoch užívania domu. Práve vtedy je potrebné privolať stavebný dozor. Jeho úlohou bude prizvať odborníka, ktorý určí pôvod prasklín a ich príčinu – teda či sa jedná o praskliny organické, alebo spôsobené nejakou vadou materiálu či nesprávnym postupom pri stavbe, napríklad nedostatočným bandážovaním stien a rohov, otvorov okien a podobne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Chystáte sa vymaľovať byt?

 

Jednoduchá renovácia stien s veľkými nerovnosťami

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Rekonštrukcie a údržba

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: poremontu.ru