solárny komín Pod pojmom komín si predstavujeme zariadenie, ktoré je časťou systému na vykurovanie našich domovov. Mnohí by sa bránili tvrdeniu, že existuje komín, ktorý slúži k ochladzovaniu interiéru počas horúcich mesiacov. A predsa taký komín existuje. Voláme ho solárny komín.

 

Toto zariadenie k svojej činnosti využíva takzvaný komínový efekt. Je to efekt, založený na prúdení vzduchu z jedného miesta na druhé, pri ktorom sa vyrovnávajú rozdiely teplôt, či tlaku. Solárny komín využíva prúdenie vzduchu pasívne zohriateho slnečnou energiou. Je spojený s podzemnou šachtou, či iným zdrojom chladného vzduchu a napojený na interiér.

 

Ťah, vytvorený v komíne počas silného slnečného žiarenia odvádza teplo z miestnosti do ovzdušia a na jeho miesto privádza chladný vzduch z podzemnej šachty, ktorý nielenže ochladzuje miestnosti, ale zároveň môže slúžiť aj ako náhrada za klasické šachtové odvetrávanie kuchyne, WC, kúpeľne, či sušiarne bielizne. V komíne vzniká ťah, ktorý zabezpečuje, že vzduch za každých okolností stúpa nahor. Priestory sa vetrajú prirodzeným spôsobom a vzduch netreba usmerňovať ventilátormi. Tie sú nahradené slnečnou energiou.

 

Spôsob konštrukcie takéhoto komína je veľmi podobný prevedením absorbéra Trombeho stene. Absorbér je časť komína, natretá čiernou farbou, či presklená. Jeho úlohou je zachytávať v čo najväčšej miere slnečné žiarenie a vytvárať prirodzenými fyzikálnymi zákonmi ťah v komíne. Veľkosť absorbčnej plochy je dôležitejšia, ako priemer komína. Komín však musí byť vždy vyšší, ako samotná budova.

 

Použitie solárneho komína je obmedzené výškou budovy. Pri rodinných domoch a nižších budovách funguje bezproblémovo. Pri vyšších budovách je totiž ťah oveľa väčší a dochádza tak k nežiadúcemu prievanu. Táto skutočnosť však spôsobila to, že v súčasnosti sa solárne komíny veľkých výšok používajú práve kvôli silnému ťahu na výrobu elektrickej energie. Komín má pritom podobnú konštrukciu, ako klasický solárny komín, no absorbčná plocha je vlastne kolektor, podobajúci sa obrovskému skleníku. V dolnej časti komína je uložená veterná turbína. Veľké rozmery absorbčného kolektora spôsobia, že sa v ňom ohrieva veľké množstvo vzduchu, čo je príčinou vyššej rýchlosti jeho prúdenia cez komín. Obrovský prievan, ktorý vzniká ohrevom vzduchu vo vysokom komíne roztočí turbínu a tá točivým pohybom generuje elektrickú energiu.

 

Takto sa solárne komíny radia k ostatným zariadeniam, produkujúcim obnoviteľnú elektrickú energiu zo slnka. Pracujú na princípe troch zložiek: komínového efektu, skleníkového efektu a veternej turbíny. Skleníkový efekt zapríčiňuje, že takéto zariadenie pracuje celoročne a to aj v noci, pretože zem v noci uvoľňuje teplo, nahromadené počas dňa. Takýmto solárnym komínom sa zvykne tiež hovoriť slnečná prúdová veža.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kontrola komína alebo neznalosť neospravedlňuje

 

Ako stavať komín od projektu po stavbu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Komíny

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk