Potrebujem na stavbu záhradného jazierka stavebné povolenie?

 

Stavebný zákon definuje drobné stavby ako stavby so stavebnou plochou menšou ako 25 m². Pre podzemné stavby, akými sú aj jazierka to platí. Je tu však aj druhé kritérium. Podzemné stavby nesmú byť hlbšie ako 3 metre, čo v našom prípade určite presiahnuté nebude.

 

Drobné stavby je však potrebné ohlásiť. Je to potrebné aj pri záhradných jazierkach?

 

Stavbu jazierka je samozrejme nutné riešiť ako iné drobné stavby, a ich ohlásenie je súčasťou dodržiavania litery zákona. Proces ohlásenia stavby záhradného jazierka sa uskutočňuje bezplatne na najbližšom stavebnom úrade. Tam je potrebné vyplniť žiadosť o drobnú stavbu. K tejto žiadosti sa prikladá list vlastníctva a schematický nákres.

 

Čo je najväčším zabijakom záhradného jazierka?

 

Ak si odmyslíme možnosť, že nám zákerný sused vyleje do vody acetónové riedidlo, tak sú to napodiv listy, opadané zo stromov. Opadané lístie vo vode tlie a produkuje hnilobné plyny. Kto má v jazierku ryby, pravdepodobne ich ponechaním jesenného lístia vo vode otrávi. Nutnosť upratovania hladiny od lístia je znamením, že je potrebné okrasné záhradné jazierko začať pripravovať na zimu.

 

Je potrebné na zimu pripraviť aj ryby?

 

Ak máte jazierko hlboké aspoň 100 -  120 cm, môžete v ňom ryby ponechať, len ich čím najvýdatnejšie nakŕmte a znížte o čosi hladinu vody. V takej hĺbke sú schopné slovenskú  zimu (v prípade, že nebývate na Chopku) prežiť.  Ich pohyb sa upokojí a ryby v polospánku prečkajú do jari. V zime ryby nekŕmte. Príjem potravy by spôsobil, že sa rybky včas neoddajú zimnému spánku. Je tiež vhodné sa postarať, aby hladina v zime  celá nezamrzla. Pri dlhšie trvajúcich mrazoch sa preto inštalujú plaváky proti ľadu, ktoré aspoň kúsok hladiny nechajú voľný. Opäť to súvisí s likvidáciou hnilobných plynov - tie totiž vznikajú nielen zo zvyškov lístia, ale aj z odumretých zvyškov ďalších rastlín, krmív a rybích výkalov.

 

Existujú nejaké všeobecné pravidlá pri stavbe záhradného jazierka za pomoci hydroizolačnej fólie?

 

Aj napriek rozmanitosti takýchto drobných stavieb môžeme povedať, že v zásade je potrebné dodržiavať nasledovné:

- Jazierko musí byť vykopané do hladka, bez nerovností a ostrých hrán.  -Jazierkovú fóliu je potrebné zo spodnej časti chrániť proti poškodeniu použitím podkladovej vrstvy jemného piesku či geotextile.

 -Hrúbka jazierkovej fólie musí byť min. 1 mm kvôli odolnosti proti prepichnutiu.  -Jazierková fólia musí byť dostatočne ukotvená do terénu, aby sa nepohybovala. Ideálne je ju zaťažiť kameňmi - Steny jazierka je lepšie vytvárať strmšie, aby sa na nich nedržali nečistoty.

 

Existuje ešte nejaká možnosť prirodzenej filtrácie záhradného jazierka okrem rastlín a živočíchov na to určených?

 

Existuje. Pre urýchlenie biologického procesu čistenia vody sa dajú použiť aj mikroorganizmy, ktoré možno kúpiť u špecialistov. Ide o špeciálny druh baktérií. Tieto baktérie sú veľmi účinné, dokážu eliminovať množstvo organických nečistôt, ktoré do jazierka napadajú, redukujú zvyšky potravy a výlučky rybičiek. Zároveň pôsobia ako prevencia proti riasam a rybičkám nijako neškodia. Baktérie v podstate sa živia riasami a všetkým tým, čo by v prípade umelej filtrácie uviazlo vo filtri.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Postup ako vybudovať záhradné jazierko za víkend

 

Vŕtaná studňa versus kopaná

 

Ďalšie články na tému Záhrady a záhradné stavby

 

 

1.5.2014© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: designinteriorsideas.com

Autor: Ivan Nôta